Japonya açıklarında batan Ertuğrul Fırkateyni'nin enkazından çıkarılan parçalar şekerle kaplanarak korunacak.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, 1890'da Osmanlı padişahının görevlendirdiği bir elçiyle birlikte Japonya'ya giden Ertuğrul Fırkateyni, dönüş yolculuğunda Yokosuka'dan Kobe'ye doğru seyrederken bir tayfuna yakalanmış ve Kii-Oşima adasında karaya oturmuştu.

Motorunun patlamasının ardından batan gemide 526 mürettebat hayatını kaybetmiş, yoğun yağış ve fırtınaya rağmen 69 kişi bölgedeki köylüler tarafından kurtarılmıştı.

Gemi daha sonra Japonya ve Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin sembollerinden biri haline gelmişti.

Geminin enkazını 2007'den beri araştıran deniz arkeoloğu Tufan Turanlı, 8 binden fazla parçayı su yüzüne çıkarmayı başardı.

Turanlı'nın eşi Berta Lledo, bu parçaların korunması işlemini yürütüyordu ancak Lledo'nun 2021'deki ölümüyle birlikte tarihi eserlerin korunmasına ilişkin atılacak adımlar da sekteye uğradı.

Tufan Turanlı bunun üzerine konunun uzmanlarından Nara Üniversitesi Başkanı Setsuo Imazu'yla iletişime geçerek, enkazdan çıkarılan 33 parçayı üniversiteye teslim etti.

ŞEKERLE KAPLANACAK

Üniversiteye teslim edilen parçalar içinde geminin batışından hemen sonra bölgedeki köylüler tarafından kurtarılmış tahta bir kasnak da vardı. 

Tahta, metal ve halat parçalarını içeren kasnağı korumanın zor olduğuna karar veren Imazu, trehaloz adı verilen bir tür şekerle parçayı kaplayarak korumaya karar verdi.

Bozcaada'da çok sayıda çocuk mezarı bulundu! Bozcaada'da çok sayıda çocuk mezarı bulundu!

Eserlerin Nara Üniversitesi'nin yanı sıra, Kuşimoto'daki Ertuğrul Araştırma Merkezi'nde de sergilenmesi bekleniyor.