Aldırma gönül aldırma diyen edebiyatın ustası: Sabahattin Ali 117 yaşında Aldırma gönül aldırma diyen edebiyatın ustası: Sabahattin Ali 117 yaşında

İBB Kültür ve İBB Miras’ın katkılarıyla, İBB’nin ev sahipliğinde 23 Ocak’ta açılan sergi, ilk 12 gününde 40 bin kişi tarafından ziyaret edilerek rekor sayılabilecek bir ilgiye imza attı.

Türkiye’de yerel yönetimler tarafından düzenlenen en büyük uluslararası sergi olma özelliğini taşıyan Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde”, 19 Mayıs’a kadar İstanbul’un kamusal alandaki en büyük kültür ve sanat mekânı Artİstanbul Feshane’de ziyaret edilebilir. 

“The Dynamic Eye: Beyond Op and Kinetic Art” / “Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde” sergisi, Alexander Calder, Frank Stella, Victor Vasarely, Lygia Clark, Liliane Lijn, Julio Le Parc, Jesus Rafael Soto, Kenneth Noland, Helio Oiticica gibi çok sayıda önemli sanatçının eserlerinden oluşan, çok disiplinli özel bir seçkiyi Artİstanbul Feshane’ye taşıyor.

Sssss Lglf

21 ülkeden 57 sanatçının 95 eserinin yer aldığı serginin küratörlüğünü, Londra’daki dünyaca ünlü sanat müzesi Tate Modern’in Sergiler ve Uluslararası Sanat Küratörü Valentina Ravaglia üstleniyor.

Optik ve kinetik sanatı küresel bir perspektifle yeniden ele alan ve bu akımlarla yakından ilişkili sanatçıların yanı sıra modernist öncüller ile çağdaş sanatçıları da bir araya getiren sergi, 20. yüzyıl sanatına bir yolculuk niteliği taşıyor. Daha önce Portekiz’in Porto şehrindeki Atkinson Müzesi’nde ve Çin’in Şangay şehrindeki Pudong Sanat Müzesi’nde sergilenen “Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde”, şimdi de Artİstanbul Feshane’de sanatseverlerle buluşuyor.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılına doğru atılan her adımı, “Demokrasi Yüzyılı” etkinlikleriyle taçlandıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini üstlendiği “Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde” sergisi, 19 Mayıs 2024 tarihine kadar Artİstanbul Feshane’de ziyaret edilebilir.