Hüseyin, son dönemde İran ve ABD arasındaki gerginliğin had safhada olduğunu belirterek "Umarım her iki taraf da saldırıları durdurur. Sorunlarını Irak topraklarında çözemezler. Biz çok büyük bir bedel ödedik" dedi.

İsrail'e 'casusluk' yaptığı suçlamasıyla idam edildi İsrail'e 'casusluk' yaptığı suçlamasıyla idam edildi

Bakan, bugün yayımlanan söyleşisinde ülkede IŞİD'in tekrar güçlenmesini önleme amacıyla 2014'ten beri görev yapan 2 bin 500 ABD askeri olduğunu ve bunların çekilmesi için Washington'la görüşmelerin sürdüğünü söyledi. 

"Iraklıların çoğu yabancı güçleri ülkede istemiyor" diyen Hüseyin, bunun hem ABD askerleri hem de İran destekli gruplar için geçerli olduğunu belirtti.

Hüseyin, Irak'ın artık bu konuda çok daha cesur bir tavır sergilediğini söyleyerek tüm yabancı güçlerin yürütülecek görüşmeler neticesinde ülkeden çekilmesini hedeflediklerini bildirdi.

74 yaşındaki bakan yönetimi tüm dış etkilerden kurtarmak istediklerini ifade ederek "Irak'la ilgili karar Bağdat'ta, buradaki Iraklılar tarafından alınmalı" dedi.

Tahran'ın bu mesajı aldığını savunan bakan, "Milisler burada kalmaya devam ederse, bu ülkeyi bizim savaşımız olmayan bir çatışmanın içine sürükleyecekler" dedi.