CHP Milletvekili Aşkın Genç, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar'ı partiye davet etti.

Akar ise davete “Transfer mevsimi daha açılmadı. Açılınca kim kime gidecek göreceğiz. Gelin ata binmiş ‘ya kısmet’ demiş, bakalım.” diyerek yanıt verdi.

ODA TV'de yer alan bilgilere göre Gazeteci Emin Varol köşesinde daveti böyle yazdı:

MİT'den nokta operasyonu: Türkiye'ye sızmaya çalışırken yakalandı! MİT'den nokta operasyonu: Türkiye'ye sızmaya çalışırken yakalandı!

"CHP’den Hulusi Akar’a transfer teklifi…

14 Mayıs seçimlerinden sonra görevden alınan bakanlar, önce milletvekili yapıldı, sonra da TBMM’de komisyon başkanlıklarına getirildi.

TBMM’de, Meclis Başkanlık Divanı’ndan sonra “en itibarlı” makamlar, komisyon başkanlıklarıdır. Oda, sekreter, danışman, makam arabası gibi her türlü ihtiyaçları Meclis tarafından sağlanır.

O nedenle bakanlık görevlerinde “itibara” alışmış olan bakanlar, komisyon başkanlıklarına getirilerek, “itibarlarından tasarruf edilmemiş” olur.

Bunlardan biri de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar idi.

5 yıllık Milli Savunma Bakanlığı’ndan sonra, Hulusi Akar mağdur edilmedi. Kayseri’den milletvekili adayı gösterildi ve siyasi yaşamında ilk kez milletvekili seçildi.

Akar, Erdoğan’ın isteği ile TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanlığına getirildi.

Milletvekili odalarının bulunduğu Halkla İlişkiler Binasında kendisine “bakla” kadar bir oda tahsis edildi. Sekreteri, sonradan camla kapatılan bir camekanda oturuyor.

Hulusi Akar bugünlerde, kendi deyimiyle “acemi milletvekili” olarak, Meclis Kampüsünü tanımaya çalışıyor.

Sıra, Milli Savunma Komisyonu çalışmalarına geldi.

Komisyon üyeleriyle iki kez bir araya geldi. İlk toplantı “tanışma” toplantısıydı. 26 üyesi olan komisyonda temsilciler, kısaca öz geçmişlerini anlattı.

MUHALEFET “ADAM YERİNE KONULMAYI” İSTEDİ

Komisyonun eski üyelerinden CHP’li Özgür Ceylan, geçen dönemde yapılan görüşmelerde “bir virgülü bile değiştirmeyi” başaramadıklarından yakındı. Özgür Ceylan, muhalefet milletvekilleri olarak komisyon çalışmalarında, “dinlenilmek” ve “adam yerine konulmak” istediklerini söyledi.

AKAR: SEÇİMDE İLK OLARAK CHP’YE GİTTİM

Komisyon Başkanı ve eski Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, komisyon çalışmalarında tarafsız davranacağına söz vererek muhalefete güvence verdi.

Bunu da bir örnekle anlattı:

“Ben, 14 Mayıs’taki seçim meydanına çıktığımda ilk olarak, Kayseri’deki Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığını ziyaret ettim” diyen Akar, CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç’i işaret ederek, “beyefendiyle, değerli kardeşimizle CHP İl Merkezi’nde görüştük, çok samimi konuştuk. Hatta annemin bir arkadaşıyla da orada karşılaştık, birbirimize sarıldık…”

CHP’DEN HULUSİ AKAR’A TRANSFER TEKLİFİ

Kayseri’den ilk defa seçilen CHP Milletvekili Aşkın Genç de Hulusi Akar’ın anlattıklarını doğruladı.

Ardından da “Tabii, tabii. Sayın Bakanımızı bizim partiye (CHP’ye) transfer edeceğiz. CHP’de çok tanıdıkları var” diyerek bir transfer teklifi yapmış oldu.

HULUSİ AKAR TEKLİFE “HAYIR” DEMEDİ

CHP’li Genç’in daveti salonda gülüşmelere neden oldu.

Ancak, AKP Kayseri Milletvekili Hulusi Akar bu teklife “hayır” demedi. Akar, “transfer mevsiminin henüz açılmadığını” hatırlatarak şu cevabı verdi.

“Transfer mevsimi daha açılmadı. Açılınca kim kime gidecek göreceğiz. Gelin ata binmiş ‘ya kısmet’ demiş, bakalım.”