Sputnik Türkiye'nin yaptığı habere göre, ABD'li milyarder işadamı George Soros'un finanse ettiği Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FDIH), Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Aleksey Gromov ve bir dizi ünlü Rus gazeteci hakkında tutuklama emirleri düzenlenmesi için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) başvurdu.

Başvuruda hakkında tutuklama emri talep edilen isimler arasında Medvedev ve Gromov'un yanı sıra Rossiya Segodnya Medya Grubu Genel Müdürü Dmitriy Kiselev, Rossiya Segodnya ve RT Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan ile Vladimir Solovyev ve Sergey Klyuçenkov gibi gazeteciler yer aldı.

FDIH'ten yapılan açıklamada, "Federasyonumuz UCM savcılığına başvuruda bulundu. İnsan hakları savunucuları, mahkemenin dikkatini Rus medyasında kullanılan nefret söyleminin suç niteliğinde olduğuna çekiyor. Başvurunun amacı, savcılığın bu suçları daha ayrıntılı bir şekilde soruşturmasını ve uluslararası tutuklama emri çıkarmasını sağlamak" dendi.

İsrail'de hükümetin dağılması an meselesi İsrail'de hükümetin dağılması an meselesi

Başvuruda FIDH'le birlikte Ukrayna merkezli bir dizi kuruluşun imzasının da bulunduğu bildirildi.
 

Editör: Ömer Faruk Altın