ABC News'ün Megataxa isimli dergide yayımlanan makaleye dayandırdığı habere göre, Flinders Üniversitesinden araştırmacılar, çeşitli müzelerden elde ettiği bulguları, Güney Avustralya'daki Callabonna Gölü'nün çevresinde keşfedilen fosillerle karşılaştırdıklarında, nesli tükenmiş protemnodon cinsine dahil 3 yeni kanguru türü keşfetti.

Yurt dışından getirilen ikinci cep telefonları için yeni karar Yurt dışından getirilen ikinci cep telefonları için yeni karar

Yeni türlere, protemnodon viator, protemnodon mamakurra ve protemnodon dawsonae isimleri verilirken, ağırlığı 170 kilogramı bulan viator adlı türün, birbirinden oldukça farklı 3 türün en büyüğü olduğu düşünülüyor.

Baş araştırmacı Dr. Isaac Kerr, söz konusu çalışma için 5 yılı aşkın bir süre boyunca İngiltere, ABD ve Yeni Gine Adası'ndaki 4 farklı müzeden 14 koleksiyonda yer alan fosilleri incelediklerini aktardı.

Bu fosillerin detaylı fotoğraflarını çekerek 3 boyutlu taramasını yapan Kerr, 3 türün en büyüğü olduğu düşünülen protemnodon viator'un Orta Avustralya'da bulunan büyük göllerin ve ırmakların çevresinde yaşamış olabileceğini belirterek "Kızıl kanguruya benziyor ama biraz daha kalın kemikli ve daha kaslı" ifadesini kullandı.

Kerr, 3 tür arasında hakkında en az bilgiye sahip olunan protemnodon dawsonae türünü, bataklık kanguruları ya da küçük kanguru türü valabi'ye benzetti. Haberde, protemnodon mamakurra türünün, Avustralya'nın güney kıyısında, Tazmanya bölgesindeki dağlarda ve Yeni Güney Galler (NSW) bölgesinin doğu kıyılarında yaşamış olabileceği ifade edilirken, bu türün zıplamaktan ziyade el ve ayakları üzerinde hareket etmeye daha yatkın olduğunun altı çizildi. Kanguruların nesillerinin neden tükendiğinin ise henüz tespit edilemediği kaydedildi.