Çin'de yapay zekânın silahlı kuvvetlere liderlik etmek için kullanılması yasak olsa da Çinli bilim insanları laboratuvar odaklı savaş oyunlarında yer alacak bir yapay zekâ askeri komutan üzerinde çalışıyor.

Sözcü'nün yaptığı habere göre, South China Morning Post'a göre yapay zekâ, insan askeri liderlerini temel alıyor ve onların yalnızca güçlü ve zayıf yönlerini değil aynı zamanda kişiliklerini ve düşünce kalıplarını da yansıtıyor.

Raporlar, sanal komutanların Hebei eyaleti Shijiazhuang'daki Ulusal Savunma Üniversitesi laboratuvarıyla sınırlı olduğunu söylüyor. Şimdiye kadar, yapay zekâ botundan oluşan komutan sanal savaşlara katılırken, kuvvetlerini komuta etmesi için de geniş bir şekilde yetkilendirilmiş.

Yapayzeka2

Ayrıca, projeyle ilgili araştırmalar yapay zekâ askeri komutanının katlanarak artan bir hızla öğrendiğini de gösteriyor. Sonuçlar, yapay zekânın ordu içinde kullanılabileceğini de kanıtlamış oluyor.

MIT'den devrim niteliğinde cihaz: Oksijenden su üretiyor MIT'den devrim niteliğinde cihaz: Oksijenden su üretiyor

Aslında Çin ilk defa silahlı kuvvetleri için yapay zekâdan ya da robot teknolojisinden yararlanmıyor. Çin ordusu daha önce de tüfek taşıyan robot köpekler ve saldırı dronları üzerinde deneyler yapmıştı. 

Tüm bu gelişmeler ise yapay zekânın insanlığın sonunu getireceğinden endişe eden eleştirmenlerin şüphelerini artırıyor. Üstelik yapay zekâ bağımsız kararlar verme yeteneğini kazanmaya devam ettikçe bu tartışmalar daha da alevlenecek gibi görünüyor.

Editör: Ömer Faruk Altın