İran Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Hüseyin Bagheri, “İsrail, İran'a misilleme yaparsa cevabımız dün geceki askeri eylemden çok daha büyük olacaktır" dedi.

Sputnik'in aktardığına göre, Bagheri, ayrıca Tahran'ın Washington'u İsrail'in misillemesine verilecek herhangi bir desteğin ABD üslerinin hedef alınmasıyla sonuçlanacağı konusunda uyardı.

Bununla birlikte, İran'ın İsviçre aracılığıyla ABD'yi, Washington'un İsrail'in misilleme saldırısını desteklemesi halinde Amerikan üslerinin askeri hedef haline geleceği konusunda uyardığını söyleyen Bagheri, “İsviçre Büyükelçiliği aracılığıyla Amerika'ya, Siyonist rejimin (İsrail) gelecekteki saldırgan eylemlerinde kullanılması halinde Amerikan üslerinin bizler için askeri hedef haline geleceği mesajını ilettik. Bunu saldırganlık olarak değerlendireceğiz ve buna göre hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami ise, Tahran'ın çıkarlarına, yetkililerine ya da vatandaşlarına yönelik herhangi bir İsrail saldırısına misillemede bulunacağı uyarısında bulundu.

İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf de, dün gece İsrail'e gerçekleştirdikleri İHA saldırısının, Suriye'deki İran konsolosluğuna düzenlenen saldırının cevabı olduğunu söyledi.

Kalibaf, İran Meclisi'nde milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, Devrim Muhafızları Ordusu tarafından İsrail'e düzenlenen saldırıyı değerlendirdi.

"İsrail'e askeri hamle, diplomatik misyonlarımıza saldırıya cevaptı ve Birleşmiş Milletler kurallarına uygundu" ifadesini kullanan Kalibaf, İsrail veya ona destek veren ülkelerin hata yapması durumunda İran'ın daha kararlı bir şekilde karşılık vereceğini kaydetti.

"SAVAŞ ÇIKAR"

İran’ın misilleme saldırısı sonrası Sputnik’e konuşan İran'ın eski Almanya Büyükelçisi Seyyid Hüseyin Musevi, İsrail'in İran'a yanıt vermesi halinde bölgede savaşın kaçınılmaz olacağını söyledi.

“İran'ın misillemesi bir son olmalı” diyen Musevi, İsrail İran'a saldırıyı tekrarlaması ve ABD’nin de bu saldırılara katılması durumunda Ortadoğu’da bölgesel savaşın kaçınılmaz olacağının altını çizdi.

İran'ın geçici cumhurbaşkanı duyuruldu İran'ın geçici cumhurbaşkanı duyuruldu

İran'ın saldırıları ve sonuçlarını değerlendiren eski Pentagon analisti Michael Maloof, İran yakınlarındaki ABD üslerinin saldırıya açık olmaları nedeniyle Amerika'nın 'Aşil topuğu' haline geldiğini vurguladı.

Maaloof, “İsrail'in karşı savunma yapabilmesi çok zor. İşte bu yüzden ABD şimdi devreye giriyor ve bu da ABD'yi doğrudan işin içine sokuyor. Bu da bölgedeki ABD varlıklarının önünü açabilir. İran'ı çevreleyen 35 kadar üssümüz var ve bu üsler savunmasız hale geliyor. Bunların caydırıcı olması gerekiyordu. Açıkçası caydırıcılık artık söz konusu değil. Şimdi saldırıya açık olmaları nedeniyle Amerika'nın 'Aşil topuğu' haline geldiler” diye konuştu.