Dizilerde yeni dönem: Yapay zekayla üretilebilir Dizilerde yeni dönem: Yapay zekayla üretilebilir

İngiltere'nin Buckinghamshire kontluğundaki Aylesbury'de 2007-2016 yıllarında yapılan bir kazı sırasında, yaklaşık 1700 yıllık olduğu tahmin edilen ve içinde hâlâ sıvı bulunan bir tavuk yumurtası bulundu. 

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, Oxford Archaeology'den araştırmacılar, bir tür Roma dilek kuyusu olarak kullanılmış olabileceğini düşünülen su dolu çukurda buldukları 4 yumurtadan "güçlü bir koku" yayan diğer üç yumurtayı kırmış, ancak dördüncü yumurta sağlam kalmıştı.

Yeni yapılan bir mikro taramada yumurtanın sarısı ve akının hâlâ içinde olduğu tespit edildi. 

Oxford Archaeology'de kazı çalışmalarını yürüten kıdemli proje yöneticisi Edward Biddulph, "İçindekileri gördüğümüzde gerçekten çok şaşırdık çünkü dışarı sızmış olmalarını bekliyorduk. Yumurta sağlam olmasının yanı sıra, ki bu zaten yeterince inanılmaz bir şey, bir de iç kısmında da sıvı olduğunu gösteren inanılmaz bir görüntü oluşmasını sağladı. Bu sıvı muhtemelen yumurtanın sarısı ve beyazı gibi unsurlardan oluşuyor" dedi.

Yumurta şu anda Aylesbury'deki Discover Bucks Müzesi'nde sergilenirken, hassas kabuğunu kırmadan içini çıkarmaya dair çalışmalar devam ediyor.