AYM'den boşanma davaları hakkında yeni karar! AYM'den boşanma davaları hakkında yeni karar!

Daha önce  "yan delil" olarak sayılan WhatsApp yazışmaları, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin aldığı yeni kararla tek başına delil olarak sayıldı.

Sputnik'in aktardığına göre, Bursa 3. Ticaret Mahkemesi'nde görülen bir alacak davasında taraflardan biri delil olarak WhatsApp yazışmalarını sundu. Mahkeme senet olmadığı için yazışmaları delil olarak kabul etmedi ve davanın reddine karar verdi. Ancak bu karar Yargıtay'dan döndü.

Avukat Serkan Günel, yeni karara ilişkin, "Burada delili sunan kişi, bu yazışmanın bir tarafı olması gerekiyor ve kendisinin kaydediyor olması lazım ki delil olarak sunabilsin çünkü elektronik ortamdaki deliller her zaman oluşturabilir delillerdir" dedi.

"Özel hukuk, alacak, boşanma davalarında kişinin aldattığına ilişkin, mal kaçırdığına ilişkin yazışmaları delil olarak kabul ediliyor" ifadelerini kullanan Günel, şöyle devam etti:

"Mesela WhatsApp grupları 100-150 kişinin olduğu burada da konuşma grubunda olan bir kişi buradaki yazışmaları mahkemeye delil olarak sunabiliyor. Çünkü konuşmanın bir tarafı."