Rusya'daki terör saldırısına dünyadan tepkiler sürüyor..

Başkent Moskova'daki Crocus Belediye Binası'nda bulunan konser salonunda saldırı düzenlendi.

Ellerinde otomatik silahlarla salona giren kamuflaj kıyafetli 5 kişi insanların üzerine ateş açtı.

Rus kaynaklarından yapılan açıklamada saldırıda en az 40 kişinin hayatını kaybettiği ve 100'den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kınama

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rus mevkidaşı Lavrov’la akşam saatlerinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bakan Fidan’ın, Moskova'daki terör saldırısını kınadığı, Rusya halkına ve hükümetine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve tüm Türk halkının başsağlığı dileklerini ilettiği öğrenildi.


Peş peşe kınama mesajları

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Rusya'nın başkenti Moskova'da bir konser salonuna düzenlenen terör saldırısını lanetledi.

Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Rusya'nın başkenti Moskova'da bir konser salonuna düzenlenen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı terör saldırısını en güçlü şekilde lanetliyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun, kim yaparsa yapsın, masum insanları hedef alan terör bir insanlık suçudur. Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Rus halkına başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Rusya'nın başkenti Moskova'da bir konser salonunda sivilleri hedef alan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Ölenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Rus halkının acısını paylaşıyoruz" ifadelerine yer verdi.


"Rus halkına ve hükümetine en derin taziyelerimizi sunuyoruz"

Bakanlıktan yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

Türkiye'nin ihracat kısıtlamasına İsrail’den misilleme geldi Türkiye'nin ihracat kısıtlamasına İsrail’den misilleme geldi

Moskova’daki bir konser salonuna bu akşam (22 Mart) düzenlenen saldırıda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu üzüntüyle öğrenilmiştir.

Masum sivilleri hedef alan bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz.

Rus halkına ve Rusya Hükümetine en derin taziyelerimizi sunuyoruz.