Canlı yayında eniştesini satır ve bıçak ile yaraladı Canlı yayında eniştesini satır ve bıçak ile yaraladı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sokak hayvanlarına ilişkin bir yasal düzenleme talimatı vermesinin ardından AKP tarafından hazırlanan ve 'İngiliz - Hollanda Modeli' olarak kamuoyuyla paylaşılan tasarı tartışmalara neden oldu. 

Hem AKP içinden hem de muhalefetten tepkilerin yükseldiği tasarı sokak hayvanlarının toplanıp kısırlaştırılması ve uyutulması seçeneklerini içeriyor. 

Sokak hayvanlarının 30 gün içinde sahiplenilmemesi halinde ''uyutularak'' yani enjeksiyonla öldürülmesi seçeneği tartışmaların odağını oluşturuyor. 

Bir yanda sokakların güvenliği diğer yanda sokak hayvanlarının yaşam hakkı siyaset dünyası içinde bir sınava dönmüş durumda. 

DESTİCİ'DEN DESTEK

Cumhur İttifakı içinde yer alan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici tartışmalı tasarıya destek verdiklerini açıkladı. Destici konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti:

"Bu konuda çok netiz şu anda insan hayatına ciddi tehdit oluşturmaya başladı. Neticede biz BBP olarak bize teslime edilen belediyelerde bir ay içinde bu çalışmaları başlatacağımızı ve sokaklarımızı saldırgan ve hastalıklı olan sokak köpeklerinden temizleyeceğimizi ifade ettik.

Belediyelerimiz bu çalışmalarını tamamladılar. Şu anda köpekler toplanıyor. Tedavi görecekler tedavi görecekleri yerlere, barınak imkanı olanlar barınaklara, hastalıklı ve terbiye edilemeyecek şekilde saldırgan olanların da uyutulması konusunda biz çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Bu konuda devletimizin yasa hazırlığı içinde olduğunu duymaktan da büyük bir memnuniyet duyduk. Bu yasa teklifini de desteklediğimizi ifade ediyorum. Şu ana kadar bildiğimiz haliyle bizim seçim öncesi söylediğimiz her şeyin o yasa içerisinde birebir olduğunu görüyoruz" 

"UYUTMA SON ÇARE.."

"Uyutma, hasta, tedavi edilemeyen ve saldırganlığı önlenemeyen hayvanlar üzerinde son tedbir olarak zaten bilim insanları tarafından ifade edilmektedir" diyen CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise yasa tasarı ile ilgili "Bizim yaklaşımımız, TBMM'nin kendi raporuna sahip çıkması ve bu fonun mutlaka kurulması yönündedir." dedi

Sahipsiz hayvan sorununun iki yönü bulunduğunu anlatan Özgür Özel şunları söyledi:

"Okula giden çocuklar, sabah erken vakitte ibadete giden yaşlılar, aracı olmayan, toplu taşımaya erken vakitte ulaşmaya çalışan vatandaşlar açısından bir güvenlik sorunudur. Bu sorun görülmezse ve meseleye bu sorun görülmeden bakılırsa çözüm olmaz.

Diğer yandan bu hayvanların yaşam hakkı vardır, hayvan hakkı ve hayvanseverlerin hassasiyeti vardır. O yüzden kurulacak böyle bir fona çok ciddi bağışların, katkıların yapılabileceği, bu konuda hiçbir sıkıntının olmayacağı da aşikardır. Ama tasarruf tedbirleri konusunda 100 binlerce candan tasarruf edemezsiniz." ifadelerini kullandı. 

"İNACIMIZA DA İNSANLIĞA DA AYKIRI"

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Konya’da kazandıkları belediyeleri ziyaret eden ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan'ın gündeminde de yasa tasarısı vardı. 

Sokak hayvanlarının uyutulmasına kesinlikle karşı olduklarını ifade eden Erbakan “Cenabıallah'ın verdiği bir canı ancak, Cenabıallah alabilir. O bir insan da olsa, hayvan da olsa böyledir. Bu inancımıza da uygun olmayan bir davranıştır. İnsani bir davranış da değil. Bazı batı ülkelerinde bu yapılıyor olsa bile bizim onları taklit etmemiz doğru bir yaklaşım değildir” dedi.

Erbakan açıklamasının devamında şunları kaydetti:

"Yeniden Refah Partili belediyelerimiz de seçim öncesinde beyannamemizde de ifade ettiğimiz gibi o hayvanlarımızı mutlaka toplamak, sokaklarımızı başıboş köpeklerden arındırmak ancak bu hayvanlarımızı da en güzel şartlarda en modern, gelişmiş merkezlerde yaşamlarına devam ettirmek.

Veterinerler gözetiminde, uzmanlar gözetiminde ve bu merkezlerinde 24 saat internet üzerinden canlı yayınla halkımız tarafından izlenebilmesi, takip edilebilmesi, halkımızın ziyaretlerine her zaman açık olması ve orada en iyi şartlar altında o hayvanların yaşatılması bizim hedefimiz, projemiz bu.

Bununla ilgili belediyelerimiz şimdiden kollarını sıvadılar. Yeniden Refah Partisi olarak hiçbir canlının alınmasını onaylamıyoruz. Bu hayvanların uyutulmasına karşıyız. Bunların bu modern gelişmiş merkezlerde her türlü destek sağlanarak yaşatılması son derece önemlidir” 

Kaynak: DHA