8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi başladı.  Türk bilim insanları 90 saatlik yolculuğun ardından, Antarktika'nın King George adasına ulaştı.

3 LİSE ÖĞRENCİSİ DE EKİPTE

8. sefere TÜBİTAK Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışmasını kazanan lise öğrencileri de katılıyor. 3 öğrencinin giyilebilir teknolojiden ürettiği mont, Antarktika koşullarında bilim insanlarının üzerinde denenecek.

Ulusal Antarktika Bilim Seferi Koordinatörü Prof. Dr. Burcu Özsoy, 2204-C TÜBİTAK Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışmasına başvuru yaparak birincilik kazanan 3 liseli öğrenciden oluşan ekibin giyilebilir teknolojiden oluşturduğu montun, Antarktika koşullarında bilim insanlarının üzerinde deneneceğine söyledi.

Özel okulda istismar skandalı: Öğretmen 2 öğrenciye... Özel okulda istismar skandalı: Öğretmen 2 öğrenciye...

Özsoy, "Bu mont aslında bilim insanlarının kalp atışı nabzı gibi aslında insana yönelik parametrelerin ölçümlerini gerçekleştirilecek, dönemi 8.Ulusal Antarktika Bilim seferi için çok ciddi yelpazede bir araştırma bizi bekliyor." şeklinde konuştu.

Bilim insanları bununla birlikte 22 ayrı proje üzerinde daha araştırmalarını sürdürecek.

Ekip, bir haftalık gemi yolculuğuyla önce Dismal Adası'na, daha sonra ise Türkiye'nin geçici bilim kampının bulunduğu Horseshoe Adası'na varmayı planlıyor.