Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından başlatılan "Trabzon Hafif Raylı Sistem Projesi" için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi, 24 Nisan Çarşamba günü anlaşmaya varacak.

Proje kapsamında, Akçaabat ve Yomra ilçeleri arasına 31,9 kilometrelik raylı sistem hattı yapılacak. Hat, 56 istasyondan oluşacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Trabzon Büyükşehir Belediyesince 17 Mart 2022'de Bakanlığa sunulan raylı sistem hattı projesine, 27 Eylül 2022'de uygun görüş verildiğini söyledi.

Uraloğlu, Büyükşehir Belediyesince daha sonra söz konusu çalışmanın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devrinin talep edildiğini belirtti.

Talebin kabul gördüğünü ifade eden Uraloğlu, 17 Ekim 2023'te Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile projenin Bakanlığa devredildiğini vurguladı.

Kamyonetin arkasındaki atlar görenleri şaşkına çevirdi Kamyonetin arkasındaki atlar görenleri şaşkına çevirdi

Uraloğlu, hafif raylı sistem hattının Trabzon için önemli olduğunun altını çizerek, "Söz konusu hat ekonomik, sosyal ve kentsel gelişim kriterleri değerlendirildiğinde, Trabzon Ulaşım Ana Planı'nda kısa vadede yapılması planlanan raylı sistem hatları arasında bulunmakta olup, 2040 hedef yılı zirve saat ve tek yön kesitte 10 bin 99 yolcu kapasitesine ulaşacağı tahmin edilmektedir" dedi.

Projenin Akçaabat-Yomra arasında hayata geçirileceğini anlatan Uraloğlu, "Akçaabat ilçesi, Meydan bölgesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Otogarı, Trabzon Havalimanı ve Yomra ilçesi arasında yolculuk talebine cevap verecek raylı sistem hattı tesis edilecektir. Trabzon Raylı Sistem Hattı Projesi'nin, etüt proje ihalesi için çalışmalar tamamlandı. İmzalar atıldıktan sonra ihalesini gerçekleştirip etüt proje çalışmalarına başlamayı planlıyoruz" diye konuştu.