Tapu dairelerindeki dolandırıcılık vakalarının artmasının ardından yeni bir uygulama için adım atıldı.

"Tapu Güvenilir Hesap" uygulaması ile tapu veya para alımını güvence altına alacak ve bu sayede paranın veya tapunun el değiştirdiği sırada oluşabilecek herhangi bir olumsuzluk önlenecek. 

Yeni uygulama, Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren Takasbank ile kamu bankaları Ziraat, Vakıf ve Halkbank'ta kullanılıma sunuldu.

Türkiye enflasyonda dünyada kaçıncı sırada? Türkiye enflasyonda dünyada kaçıncı sırada?

Para transferini Takasbank üzerinden gerçekleştirmek isteyen kişiler, öncelikle Tapu Müdürlüğü'ne başvurmalı ve alıcı-satıcı olarak müracaatta bulunması gerekiyor.

Ardından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından verilen e-tahsilat numarası ile alıcı ve satıcılar, Tapu Takas web sitesi, mobil uygulama veya e-Devlet üzerinden Takasbank aracılığıyla işlem yapabiliyor.

Kamu bankalarında ise, alıcı ve satıcı öncelikle Tapu Müdürlüğü'ne başvurmalıdır. Buradan alınan e-tahsilat numarasıyla en yakın kamu bankası şubesine giderek vadesiz mevduat hesabı açtırmalı veya var olan hesabını kullanmalıdır.

Satıcı bilgileri sisteme işlendikten sonra alıcı onayıyla işlem başlar ve transfer bedeli banka güvencesi altına alınır. Tapu devri gerçekleşmezse, evi devralacak kişi bankaya başvurarak paranın kendisine yatırılmasını sağlar.