AYM'den hükümlü ve tutuklular hakkında yeni karar! AYM'den hükümlü ve tutuklular hakkında yeni karar!

İzmir'de soğuk havada üşümesin diye aracına aldığı 19 yaşındaki Delil Aysal tarafından silahla vurularak öldürülen 44 yaşındaki taksi şoförü Oğuz Erge'nin davasında karar çıktı.

16 Şubat'taki ilk duruşmada Aysal, cinayet gecesi bazı psikolojik sorunların tedavisinde kullanılan bir ilaç içtiğini söyledi. Mahkeme heyeti sanığın akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesini istedi. Sanığın ceza sorumluluğunu etkileyecek düzeyde bir akıl hastalığının olmadığı tespit edildi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VERİLDİ

Delil Aysal kasten öldürme, yağma ve ruhsatsız silah taşımakla suçlanıyordu. İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nden görülen davanın ikinci duruşmasında karar açıklandı.

Sanığa, "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "yağma" suçundan 14 yıl 10 ay, "ruhsatsız silah taşıma"dan ise 2 yıl 10 ay hapis cezası verildi. En üst sınırdan verilen cezalarda herhangi bir indirim uygulanmadı. 

KIZINDAN İLK AÇIKLAMA 

Kararın ardından Oğuz Erge'nin 16 yaşındaki kızı Naz Erge ve eski eşi Nevra Karaman Sabah gazetesine konuştu.

Babasının kanının yerde kalmadığını söyleyen Naz Erge, "Bu güzel kararı babamın mezarına gidip söyleyeceğim. O da bunu duyunca mezarında daha rahat uyuyacak. Babam için dua edeceğim" dedi.

Oğuz Erge'nin eski eşi Nevra Karaman da, "Hızlı mahkeme süreci verilen ağırlaştırılmış müebbet ve 17 yıl 8 ay hapis cezası benim ve kızımın içini rahatlattı. Acımız bir nebze olsun azalttı. Yüreğimize su serpti. Verilen karardan memnunuz. Yeterli bulduk. Adalete olan güvenimiz tamdı. Bu karar da güvenimizi sarsmadı. Hakimlerimize ve savcılarımıza teşekkür ederiz. Kızım ve ben psikolojik destek alıyoruz. Beraber bu zorlu süreci atlatmaya çalışıyoruz" dedi.