Fransa Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Paris Büyükelçiliği’nin Fransız askeri uzmanlarının Ukrayna’ya gönderilme olasılığıyla ilgili açıklamasının sonuçsuz kalmayacağı tehdidinde bulundu.

Sputnik'te yer alan habere göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Fransız tarafının bu tehdidini değerlendirdiği Telegram paylaşımında, Rus büyükelçiliğinin açıklamasında Fransız yetkilileri rahatsız eden hususlara ilişkin üç seçenek sıraladı: “soru sorma geleneği”, “sorulara cevap verme geleneği” ve “daha önce Paris’in inatla inkar ettiği Fransızların Ukrayna’da ölme olasılığı”.


Daha önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransız askeri uzmanlarının Ukrayna’ya gönderilmesi durumunda Rusya Silahlı Kuvvetleri için meşru hedef haline geleceğini açıklamıştı. Rusya’nın Fransa Büyükelçiliği da Ukraynalı militanlara Rusları daha iyi nişan almayı öğreten uzmanların meşru hedef haline geldiğini belirterek, “Savaş savaştır” demişti.

Batı’da son zamanlarda Ukrayna ihtilafına doğrudan müdahale ve Moskova ile savaş olasılığına ilişkin açıklamalar yapılıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’nın Ukrayna’daki cepheyi yarması ve Kiev’den ilgili talebin gelmesi durumunda askeri birlikler gönderebileceklerini dile getirmişti. Macron, birçok ülkenin bu fikre destek verdiğini öne sürmüştü.

Hamas: Gazze'de kıtlık var Hamas: Gazze'de kıtlık var

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Fransa liderinin bu sözlerini reddederek ittifakın Ukrayna’ya asker göndermeyi planlamadığını, Kiev’den de böyle bir talebin gelmediğini açıklamıştı. Stoltenberg, Rusya’nın müttefik ülkelere kaçınılmaz saldırı riskinin olmadığını kaydetmişti.
Batı’dan gelen tehditler bağlamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin orduya stratejik olmayan nükleer silah tatbikatını başlatma emrini vermişti.

Editör: Duha Sena Oskay