Baykar Teknoloji CEO’u Haluk Bayraktar, Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarında insansız hava araçlarının üretileceği fabrikanın inşasına başlandığını duyururken, Rusya'dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

10 yıl aradan sonra yeniden: İlk seferini gerçekleştirdi 10 yıl aradan sonra yeniden: İlk seferini gerçekleştirdi

Rusya Parlamentosu Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyesi Dmitriy Belik, Ukrayna'da kurulacak Bayraktar fabrikasına saldırı tehdidinde bulundu.

Lenta.ru sitesinde açıklamalarda bulunan Belik, "İki yıl önce Kiev rejimine tedarik edilen Bayraktarların sayısı önemliydi. Bugün bunların cephe hattında aktif olarak kullanıldığını görmüyoruz. Bu ilk husus. İkincisi, Ukrayna topraklarında herhangi bir askeri teçhizat üretimi bizim için meşru bir hedeftir. Üçüncüsü, bu fabrikanın ya da Bayraktarların üretiminin çatışmaların gidişatını ciddi bir şekilde etkileyeceğini düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

"MEŞRU HEDEF OLARAK GÖRÜRÜZ"

"Bir kez daha vurgulamak isterim ki, eğer bu tesis askeri teçhizat üretiyorsa, biz onu meşru bir hedef olarak görüyoruz" diyen Belik, şunları söyledi: "Bundan sonra ne olacağını göreceğiz. Türk tarafı bu tür tesisler inşa etmek istiyorsa ve bu onlar için kârlıysa, onları yasaklayamayız, ancak buna karşı çıkma imkanımız var."

"Aynı zamanda bu durum ilişkilerimizi etkilemeyecektir" ifadesini kullanan Belik, "Türkiye ile ilişkilerimiz çok yönlüdür ve Türk meslektaşlarımızla Suriye, Ortadoğu ve diğer tartışmalı konularda ortak bir zemin bulduk. Önemli olan insanların sözlerinden nasıl sorumlu olacaklarını bilmeleridir" diye konuştu.