Rekabet Kurulu tarafından, Nestle Türkiye Gıda Sanayi A.Ş.'nin distribütörlerinin yeniden satış fiyatlarını belirlemek ve distribütörlerine yönelik bölge ve müşteri kısıtlaması getirmek suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla soruşturma açıldığı öğrenildi.

Küresel Emeklilik Endeksi açıklandı: Türkiye sonuncu oldu Küresel Emeklilik Endeksi açıklandı: Türkiye sonuncu oldu

HEYET, PARA CEZASI UYGULANMASI GEREKTİĞİNİ BİLDİRDİ

Soruşturma kapsamında Nestle Türkiye'nin sözlü savunmasının yer aldığı toplantıda, Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle başkanlığında kurumun düzce merkez binasında gerçekleştirildi.

Soruşturma heyeti temsilcisi, bulguların ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirilmesi neticesinde şirketin anılan gerekçeyle Kanun'u ihlal ettiğini ve bu nedenle teşebbüse idari para cezası uygulanması gerektiğini bildirdi.

NESTLE, 'DOĞRUDAN NİHAİ TÜKETİCİYE SATILMIYOR' DEDİ

Ardından şirket temsilcileri savunma yaptı. Nestle Türkiye Gıda Sanayi AŞ temsilcisi, şirketin birçok kategoride ürünlerinin olduğunu soruşturmanın ise ev dışı tüketim ürünleri kategorisini ilgilendirdiğini söyledi.

Teşebbüs temsilcisi, bu ürünlerin hastane, cezaevi ve otel gibi yerlere yiyecek içecek sağladığını, dolayısıyla doğrudan nihai tüketiciye satılmadığını ifade etti.

Temsilci, soruşturma raporunda, ürünler için şirketin pazar paylarına yer verildiğini ve bu payların perakendeye ilişkin olduğunu belirterek, delillerinin ev dışı ürünleriyle ilgili olduğunu fakat değerlendirmenin perakende pazarındaki payları dikkate alınarak yapıldığına işaret etti.

KARAR 15 GÜN İÇİNDE AÇIKLANACAK

Kurul, soruşturmaya ilişkin nihai kararını 15 gün içinde açıklayacak. Karar, daha erken alınması durumunda Rekabet Kurumunun web sitesinden duyurulacak.