Bu kutsal ayın ilk gününde, ilk sahurun heyecanı yaşanırken, yarın ise ilk iftarın coşkusu bekleniyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden tutun da Türkiye'nin farklı illerine kadar, tüm Müslümanlar bu özel zamanı dualar, ibadetler ve birlikte paylaşılan sofralarla değerlendiriyorlar.

Ramazan coşkusu başladı, İl il İftar ve sahur saatleri

İstanbul'da Sahur ve İftar

İstanbul'da yaşayan Müslümanlar, ilk sahurlarını bugün gerçekleştirdiler. Şehirdeki camilerde toplanan cemaatler, sahur duaları eşliğinde oruçlarını açtılar. Yarın ise İstanbul'da ilk iftar, gün boyunca süren hazırlıkların ardından aileleri ve komşularıyla bir araya gelerek coşkuyla kutlanacak.

Sahur ve iftar saatleri İstanbul'da diyanetin belirlediği takvim doğrultusunda değişiklik gösterir. İstanbul'da oruç saatinin geldiği an, camilerin hoparlörlerinden yapılan ezanla birlikte, şehirdeki Müslümanları bir araya getiriyor.

Ankara'da Ramazanın İlk Günü

Ankara'da da ilk sahur coşkusu bugün yaşandı. Başkentteki camiler, oruç tutan Müslümanları ağırlayarak, sahur programları düzenledi. Yarın ise iftar vakti gelince başkentin çeşitli noktalarında kurulan iftar sofraları, binlerce kişiyi bir araya getirecek.

Ankara'da da diyanet tarafından belirlenen sahur ve iftar saatleri doğrultusunda, Müslümanlar oruçlarını açacaklar. Bu özel ayın ilk günlerinde, Ankara'da da camilerin içinde ve çevresinde manevi bir atmosfer oluştu.

İzmir'de Birlik ve Beraberlik

İzmir'de de Ramazan ayının coşkusu tüm hızıyla sürüyor. İlk sahurun ardından İzmirli Müslümanlar, bugün iftar saatini bekleyerek bir araya geldiler. İzmir'in tarihi mekanlarından bazıları, iftar için özel programlar düzenleyerek şehir sakinlerini birlikte oruç açmaya davet ediyor.

İzmir'de yaşayanlar, sahur ve iftar saatlerine diyanetin belirlediği takvim doğrultusunda riayet ediyorlar. Bu sayede, İzmir'deki Müslümanlar birlikte oruç açmanın huzurunu yaşıyorlar.

İl İl Sahur ve İftar Saatleri

Türkiye'nin farklı illerinde de benzer bir manevi coşku yaşanıyor. Adana'dan Van'a, Trabzon'dan Antalya'ya kadar birçok ildeki Müslümanlar, bu kutsal ayı ibadetlerle, dualarla ve birlikte paylaşılan sofralarla değerlendiriyorlar.

Diyanet tarafından yayınlanan takvimlerde belirtilen sahur ve iftar saatleri, tüm Türkiye genelinde Müslümanların aynı ritimde oruç tutmalarını sağlıyor. Bu da Türkiye'nin dört bir yanında Ramazan coşkusunun birleştirici bir güç haline gelmesine olanak tanıyor.

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte Türkiye genelindeki şehirlerde sahur ve iftar saatleri belli oldu. Müslümanlar için manevi bir coşkunun yaşandığı bu özel ay, ibadet, paylaşma ve yardımlaşma gibi güzellikleri beraberinde getiriyor. İşte Türkiye genelindeki bazı şehirlerin il il sahur ve iftar saatleri ile ilgili detaylı bilgiler:

Iğdır

İlk Sahur: 04:52

İlk İftar: 18:13

Çanakkale

Son İmsak: 06:02

Son İftar: 19:24

Artvin, Kastamonu, Kırklareli, Samsun, Zonguldak, Sinop

En Uzun Oruç Süresi: 13 saat 23 dakika

Adana, Antalya, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İzmir, Kilis, Mardin, Muğla, Şanlıurfa, Şırnak, Van

En Kısa Oruç Süresi: 13 saat 20 dakika

Ramazan ayının manevi atmosferi camilerdeki ilk teravih namazıyla başladı. Ülke genelindeki camilerde ilk teravih namazı bu akşam kılınacak. Ardından, Ramazan'ın ilk orucu için sahura kalkılacak ve yarın ilk iftar gerçekleştirilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen fitre miktarı bu yıl 130 lira olarak açıklandı. Bu miktar, ihtiyaç sahiplerine yardım etmek amacıyla verilen zekât ve fitrenin miktarını belirler.

İşte bazı şehirlerin il il sahur ve iftar saatleri

İstanbul

Sahur/İmsak Saati: 05:52

Akşam/İftar Saati: 19:12

Ankara

Sahur/İmsak Saati: 05:38

Akşam/İftar Saati: 18:57

İzmir

Sahur/İmsak Saati: 06:02

Akşam/İftar Saati: 19:20

Adana

Sahur/İmsak Saati: 05:31

Akşam/İftar Saati: 18:48

AYM'den boşanma davaları hakkında yeni karar! AYM'den boşanma davaları hakkında yeni karar!

Antalya

Sahur/İmsak Saati: 05:49

Akşam/İftar Saati: 19:07

Bursa

Sahur/İmsak Saati: 05:53

Akşam/İftar Saati: 19:12

Ramazan boyunca bu saatlere dikkat edilerek oruç tutulacak ve iftarlar paylaşılarak bu özel ayın manevi atmosferi doyasıya yaşanacak.