Özbekistan'da kontamine öksürük şurubu nedeniye 68 çocuk hayatını kaybetti.

T24'ün aktardığına göre, Kontamine şuruplar Hindistan'da Marion Biotech tarafından üretilmiş ve Özbekistan'da Quramax Medical tarafından dağıtılmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Ambronol ve Dok-1 Max adlı iki şurubun "kabul edilemez miktarda" kirletici madde içerdiğini açıklarken, Marion Biotech firması yöneltilen iddiaları reddederek bulguları yalanladı.

İsrail, eğitime yeniden başlama kararı aldı İsrail, eğitime yeniden başlama kararı aldı

Altı ay süren davanın başlangıcında öksürük şurubuna bağlı 65 ölüm kaydedildi, son duruşmada üç ölüm daha bildirildi. 

Sanıklar vergi kaçakçılığı, sahte ilaç satışı, görevi kötüye kullanma, ihmal, sahtecilik ve rüşvet suçlarıyla yargılanırken, Quramax Medical'de yönetici müdür olan Singh Raghvendra Pratar 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Üretim Hindistan Sağlık Bakanlığı tarafından durduruldu ve şirketin lisansı, merkezinin bulunduğu kuzeydeki Uttar Pradeş eyaletindeki gıda güvenliği departmanı tarafından askıya alındı. Mart ayında üretim lisansları "kalıcı olarak" iptal edildi.

Mahkeme, ölen 68 çocuğun ailelerinin her birine 80 bin dolar tazminat ödenmesine karar verdi. Aynı meblağ, öksürük şurubunu tükettikten sonra sakat kalan dört çocuğun ailesine de ödenecek.