Montreal'deki McGill Üniversitesi'nden bilim insanları, obez insanlardaki ve Alzheimer hastalarındaki beyin küçülmesi modellerini karşılaştırdı.

İlk araştırmada 1300'den fazla kişinin beyin taramalarını analiz eden bilim insanları, her iki grupta da öğrenme, hafıza ve muhakeme ile ilgili bölgelerde benzer beyin incelmesi olduğunu tespit etti.

Daha önce yapılan çalışmalar, obezitenin vücutta Alzheimer riskini artıran, beynin kan damarlarında hasar ve anormal proteinlerin birikmesi gibi değişikliklere neden olabileceğini ortaya koymuştu. 

"OBEZİTE VE ALZHEİMER HASTALARININ BEYNİ BENZERLİK GÖSTERİYOR"

McGill Üniversitesi'nde doktora sonrası sinirbilim araştırmacısı olan çalışmanın ilk yazarı Filip Morys, "Obez ve Alzheimer hastası olan kişilerin beyinleri arasında bir benzerlik olduğunu gösterdik. Ve bu durum serebral korteksin kalınlığına kadar uzanıyor" dedi.

İnsanlarda konuşma, algılama, uzun süreli hafıza ve yargılama gibi yüksek beyin işlevlerinden sorumlu olan serebral korteks, beynin dış tabakası olarak biliniyor. Morys, bu beyin bölgesindeki incelmenin beyin hücrelerinin sayısındaki azalmayı yansıtabileceğini söyledi.

McGill araştırmacıları, obez insanların ve muhtemelen aşırı kilolu olanların sağlıklı bir kiloya yaklaşabilirlerse bilişsel gerilemeyi yavaşlatabilecekleri düşünüyor.

Morys, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve tip 2 diyabet gibi beyin için kötü olan diğer durumların da obezite ile bağlantılı olduğunu belirtiyor.

Obezitenin beyin yapısı üzerindeki etkisini daha yakından incelemek için Morys ve meslektaşları, 341 Alzheimer hastası ve Vücut Kitle Endeksi 30 veya daha fazla olan 341 obez bireyin beyin taramalarının yanı sıra 682 sağlıklı bireyin taramalarını da inceledi.

Vampir bakteri keşfedildi: İnsan kanından besleniyor Vampir bakteri keşfedildi: İnsan kanından besleniyor

Morys, çalışmadaki obez bireyler tarafından yapılan bilişsel testlerin belirgin zihinsel eksiklikler ortaya koymadığını, ancak beyin taramalarında görülen incelmeyle ilgili bilişteki ince değişikliklerin zihinsel durumu değerlendirmek için kullanılan test türlerinde tespit edilemeyebileceğini söyledi.

Columbia Irving Tıp Merkezi Beslenme Uzmanı Sabrina Diano, yeni araştırmanın "bize daha önce bilmediğimiz bir şeyi gösterdiğini" söyledi.

BEYİN HÜCRELERİNİ ÖLDÜRÜYOR

Diano, "Çalışma, obez bireylerin ve Alzheimer hastalığı olanların, muhtemelen nörodejeneratif bir süreç nedeniyle beynin daha küçük boyutta ortak alanlarına sahip olduğunu gösterdi" dedi ve bu da bölgelerdeki sinir hücrelerinin hasar görüyor ve ölüyor olabileceği anlamına geliyor.

Taramalar, obezitenin bu bölgelerin incelmesine neden olduğunu gösteremiyor, ancak vücut ağırlığını kontrol etmenin riskleri azaltmanın bir yolu olabileceğinin mantıklı olduğunu söyledi.

Diano, "Alzheimer'a genetik yatkınlığı olan bir fareyi alırsanız ve bu fareyi karbonhidrat ve yağ açısından zengin bir programa sokarsanız - Batı diyetine benzer şekilde - hayvanın vücut ağırlığında artışa neden olabileceğinizi ve kilo aldıkça bilişsel bozulmanın ve beyin dejenerasyonunun hızlandığını biliyoruz" dedi.