Kesin olmayan sonuçlara göre belediye başkanlıkları yarışında CHP, toplamda 17 milyondan fazla oy alarak yüzde 37,68’lik bir oy oranına ulaştı.

CHP 14'ü büyükşehir olmak üzere 35 il, 337 ilçe belediyesi ve 48 belde belediyesi üzere toplamda 420 belediye başkanlığı kazandı.

AKP'nin 24 ille ikinci parti olduğu seçimde DEM 10 il, MHP 8 il, YRP 2 il, İYİ Parti ve BBP 1'er il kazandı.

Birçok kentte seçim büyük farklarla noktalanırken bazı iller seçim yarışıyla adeta nefesleri kesti. Kafa kafaya süren yarış kıl payı denebilecek farklarla sona erdi.

274 OY FAKRLA EL DEĞİŞTİRDİ

O kentlerden bir Artvin'di CHP'nin adayı Bilgehan Erdem ile AKP'nin adayı Mehmet Kocatepe arasındaki kıyasıya yarış 274 oy farkla Erdem lehine sonuçlandı.

Nefeslerin kesildiği diğer bir ise Ardahan oldu. CHP'li Faruk Demir ile AKP'li Yunus Baydar yarıştığı kent 174 oy farkla CHP lehine el değiştirdi. ,

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli ile bir araya gelecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli ile bir araya gelecek

CHP'nin adayı Mehmet Siyam Kesimoğlu ile MHP'nin adayı Derya Bulut'ın kıyasıya yarıştığı Kırklareli'nde de çarpıcı bir sonuç ortaya çıktı. Seçim yarışında 403 oy farkla ipi göğüsleyen MHP'li Derya Bulut oldu.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde AKP'nin kazandığı iki ilden biri olan Bitlis'te de kıl payı bir fark vardı. AKP Nesrullah Tanğlay'la girdiği yarışı DEM'in adayı Mehmet Nezir Karabaş'ın 198 oy önünde tamaladı.

Cumhur İttifakı ortakları AKP ve MHP'nin adaylarının yarıştığı Bayburt'ta da yarış küçük bir farkla sona erdi. Geçmişte AKP'nin en yüksek oy oranlarına ulaştığı Bayburt'u AKP'nin adayı Mete Memiş MHP'nin adayı Hükmü Pekmezci'ye karşı

226 oy farkla kazandı.

Editör: Duha Sena Oskay