İlkokul ve ortaokulu Fatsa'da okuyan Dervişoğlu, Lise eğitimini ise Ankara, Fatsa ve Samsun'da tamamladı. 1978 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesine kayıt yaptıran Dervişoğlu, 12 Eylül 1980 tarihinde yapılan askeri darbe ile zorunlu olarak öğrenimine ara verdi. Daha sonra öğrenci aflarından yararlanarak ön lisans eğitimini tamamlayan Dervişoğlu, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde okudu.

Milliyetçi Haraket Partisi'nin (MHP) çeşitli kademelerinde ve gençlik organizasyonlarında önemli görevler yüklendi. 1978 yılında Fatsa Ülkücü Gençlik Derneği Başkanlığı ile başlayan siyasi yöneticilik hayatını,1987-1989 yılları arasında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı ile devam ettirdi.1989 yılında Genel Başkanlığından alınarak, Alparslan Türkeş tarafından MHP Genel Merkez'de görevlendirildi. Daha sonra Alparslan Türkeş tarafından İzmir teşkilatı'nda görev yapmak için İzmir'e gönderildi.

2000-2009 yılları arasında MHP İzmir İl Başkanı olarak görev yapan Dervişoğlu, 29 Mart 2009 Yerel seçimlerinde MHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak için Mhp İzmir İl Başkanı görevinden istifa etti. Olamayınca ilk Kongrede yeniden il başkanı seçildi.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Genel Milletvekilli seçimlerinde milletvekili olmak için tekrar istifa eden Dervişoğlu, 4 Kasım 2012'de MHP Genel Başkanlığına aday oldu. Seçimi kazanamadı.

MetroPOLL Araştırma'dan yeni anket: Son iki yıldaki değişim MetroPOLL Araştırma'dan yeni anket: Son iki yıldaki değişim

2018 Genel Seçimleri'nde İYİ Parti İzmir Milletvekili Adayı olan Dervişoğlu, evli ve bir kızı vardır.