İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında Optimar’ın İstanbul seçimlerine ilişkin son anketini paylaştı. İstanbul seçiminin Murat Kurum ve Ekrem İmamoğlu arasında geçeceğini söyleyen Selvi, “Diğer adaylar kazanamayacak ama kimin kaybedeceğini belirlemede etkili olacaklar” dedi.

Künyesine yer verilmeyen ankette Selvi’nin aktardığına göre, “İstanbul’un sorunlarını hangi adayın çözeceğini düşünüyorsunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 36.3’ü Murat Kurum derken, yüzde 35.2 Ekrem İmamoğlu dedi.

Kime oy verip vermeyeceği de sorulan katılımcıların yanıtları şöyle: Ekrem İmamoğlu’na oy veririm diyenlerin oranı yüzde 39.1 olurken Murat Kurum diyenlerin oranı yüzde 37.7. İmamoğlu’na oy vermem diyenler yüzde 47 olurken Kurum için bu oran yüzde 47.4.

TRAFİK SORUNU VE KENTSEL DÖNÜŞÜM

İstanbulluların öncelikli olarak çözümünü beklediği üç hizmet de şöyle: Yüzde 48.4 trafik sorununun çözülmesi; yüzde 39.2 toplu taşıma hizmetlerinin artırılması; yüzde 38.7 kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi.

AK Partili Çelik, Özel'e yüklendi: Tarihteki en büyük Atatürk istismarı... AK Partili Çelik, Özel'e yüklendi: Tarihteki en büyük Atatürk istismarı...

Ankette İmamoğlu’nun başarısı da soruldu. Ankete katılanların yüzde 17.3’ü kesinlikle başarılı derken, başarılı diyenlerin oranı yüzde 27.2. Memnuniyet oranı yüzde 44. Yüzde 39.8’lik bir kesim ise başarısız buluyor. Yüzde 20.5’lık bir kesim ise ne başarılı ne de başarısız bulduğunu belirtmiş.

İBB hizmetlerinden memnun olup olmadıkları sorulan katılımcıların yüzde 9.3’ü “çok memnunum” dedi, “memnunum” diyenlerin oranı yüzde 33.7, “memnun değilim” diyenlerin oranı yüzde 20.7, “hiç memnun değilim” diyenlerin oranı da yüzde 14.1 oldu.

Katılımcıların Murat Kurum’la ilgili kanaati ise şöyle: Çok olumlu diyenler yüzde 25.3, biraz olumlu diyenlerin oranı yüzde 30.1. Olumlu diyenlerin oranı yüzde 55.4 çıkıyor. Pek olumlu değil diyenler yüzde 22.3 olurken çok olumsuz diyenler yüzde 22.4 oranında. Olumsuz diyenler ise yüzde 44.7 çıkıyor.

Ekrem İmamoğlu’nun ilk 5 özelliğini sıralamak gerektiğinde enerjisi yüksek şıkkı yüzde 58.5’le ilk sırada geliyor. İkinci sırada yüzde 56.7’yle halkla iletişimi var. Bilgi ve kültürü yüzde 53.5’le üçüncü, yüzde 50.4’le liderlik özelliği dördüncü sırada. Çalışkanlığı ise yüzde 49.2’yle beşinci sırada kendisine yer buluyor.