Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar ve kardeşi Haluk Bayraktar’ın da bulunduğu Filistin mitinginden bir fotoğraf paylaşarak "Jet yakıtı satmışlar" yorumu yapan Evren Barış Yavuz tutuklandı. 

Yalova Belediyesi'nin çelişkili tasarruf kararı: 345 işçi işten çıkarılıyor Yalova Belediyesi'nin çelişkili tasarruf kararı: 345 işçi işten çıkarılıyor

Yavuz ayrıca, 11 yıl önce editörü olduğu internet sitesinde yayınlanan “Alevilerin neden bir PKK’sı olmalıydı” başlıklı yazıdan ötürü örgüt propagandasından suçlanıyor.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Evren Barış Yavuz’un 11 yıl önce yayınlanan “Alevilerin neden bir PKK’sı olmalıydı” başlıklı yazıdan ötürü suçlanmasına tepki gösterdi. 

T24'ün aktardığına göre, Saymaz, bugünkü yazısında yaşananlara “Hukuk yalnızca muhalifler için mi geriye dönük işliyor?” diyerek tepki gösterdi.

Saymaz, yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Bu arada, hatırlar mısınız... Altı yıl önce Suriye’nin kuzeyine yönelik ‘Zeytindalı Harekatı’ günlerinde Akit TV’nin sunucusu Ahmet Keser, “Sivil öldürecek olsak Cihangir’den başlarız. Nişantaşı, Etiler... De mi yani? TBMM var” demişti. Bu sözler infial uyandırdığı halde Keser tutuklanmadı. Küçükçekmece 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde halkı kin ve düşmanlığa tahrikten 15 ay hapis cezası verildi. Keser, Yargıtay’a başvurdu. 8. Ceza Dairesi, Keser’i haklı bularak, beraate karar verilmesi gerektiğine hükmetti. Kararda, ‘TV programında yaptığı konuşma sonrası bazı kesimler tarafından suç duyurusunda bulunulmuş olmasının kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin varlığını göstermeyeceği’ ifade edildi. Bu karar hukukun adama, döneme ve siyasi görüşe göre işlediğini gösteriyor. 11 yıl önce yazılan bir yazı tutuklamaya dayanak olursa AK Partililer de FETÖ ve PKK’ya, Gülen ve Öcalan’a yaptıkları övgülerden sorumlu tutulur.”