Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, 'Ortalık kızışacak' başlıklı haftalık değerlendirme ve kısa-orta-uzun vadeli tahmin videosunda altın tarafında yaşanan belirsizliğe dikkat çekerken gelecekte altın yatırımı için çok konuşulacak bir iddiayı ortaya attı. İslam Memiş, gram altın için rekor üstüne rekor kırsa da gelecek için karamsar bir tablo çizdi. 

"BU PİYASA KUMAR DEĞİL, YATIRIM PİYASASI"

Borsa tarafındaki performansı değerlendiren Memiş, "Borsa İstanbul 8828 puandan haftayı tamamladı. Yüzde 0.62'lik değer kaybı vardı. Fitch, Türkiye'nin kredi noturunu artırdı. Borsada rekorlar olacak beklentisi vardı. Ben de 8400-9400'ü takip edin, düzeltmeler bitmedi demiştim. Pazartesi günü 9358'ye kadar yükseldi ama şu anda 8828 puan. Yükseklişler kalıcı olmadı. Hikaye not artırımında değilmiş. Satışlar burada bitmemiş yani. Özellikle TL bazlı işlem yapanlar dikkat etsin. Dolar bazlı ve altın bazlı maliyet yapmalarını öneriyorum. Borsa tarafında yatırımcıların çok dikkat etmesi gerekiyor. Kaldıraçlı işlem, kredili işlem yapmayın. Bu piyasa kumar değil, yatırım piyasası. Gücün yetmiyorsa akıllı ol, kaşınma. Borsa, kulaktan dolma bilgilerle girilecek bir piyasa değil" dedi. 

Merkez Bankası'ndan büyük zarar! Merkez Bankası'ndan büyük zarar!

"EKONOMİ YÖNETİMİ İLE PİYASA ARASINDA ZITLAŞMA VAR"

İslam Memiş, dolar ve euro tahminlerini açıklarken, ekonomi yönetimi ile piyasa arasındaki zıtlığı yorumladı: "Dolar 32.20 lirada. Bu taraftaki beklentimiz pozitif yönde devam ediyor. Döviz kurları genel itibarıyla yükseliş trendinde. Dolarda 40-40 bandı, euro/TL kurunda 50 seviyeyi bekliyoruz. Ekonomi yönetimi ile piyasa arasında bir zıtlaşma, sertleşme başladı. Bu parmak sallamaya geçti bilginiz olsun. Ekonomi yönetimi der ki, biz döviz kurlarının yükselmesine müsaade etmeyeceğiz, gerekirse müdahale ederiz, ihracatçı üzülebilir. Yüksek kur bekleyen ona göre hareket etsin diye açıklamalar geliyor. Piyasa zıttını düşünüyor. Bugünkü gidişat doların 40-45 bandına yükseleceğine işaret ediyor. Bu yıl için yüzde 36 enflasyon açıkladınız ama yüzde 50 aşağısı zor diyor piyasa. Ekonomi yönetimi daha da sertleşiyor ve parmak sallıyor tedbirler alacağız diye. İstediğini kadar dedikodu yapın, bizi yolumuzdan alıkoyamayacaksınız diyor. Bu iyi bir yere gitmeyebilir. Bakalım sonu hayır olsun. Biz alıştık hırpalanmaya ama piyasa bunu sevmez."