İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, RAF'a ait ilave jetler ve havada yakıt ikmali yapan tankerlerin, İngiltere'nin Irak ve Suriye'deki mevcut DEAŞ karşıtı Shader Operasyonu'nu desteklemek için Orta Doğu'ya konuşlandırıldığını duyurdu.

Schengen vizesi krizi: Türkiye'ye en fazla vize reddi veren ülkeler Schengen vizesi krizi: Türkiye'ye en fazla vize reddi veren ülkeler

Shapps, X hesabından yaptığı açıklamada, "İran'ın İsrail'e karşı başlattığı anlamsız hava saldırısını şiddetle kınıyorum. Bu saldırı bölgesel güvenliği daha da zayıflatmaktan başka işe yaramayacak" dedi.

İngiltere'nin, gerilimin daha da tırmanmasını önlemek için İsrail ve bölgedeki ortaklarıyla çalışmaya devam ettiğini belirten Shapps, barış ve istikrarın herkesin çıkarına olduğunu söyledi.

İran'ın her türlü istikrarsızlaştırıcı davranışa derhal son vermesi gerektiğini vurgulayan Bakan Shapps, şu ifadeleri kullandı:

"Bölgedeki tırmanışa karşılık olarak ve müttefiklerimizle ortaklaşa olarak, İngiltere Başbakanı (Rishi Sunak) ve ben, RAF'a ait ilave unsurların konuşlandırılması için yetki verdik. RAF jetleri ve havada yakıt ikmali yapan tankerler, İngiltere'nin Irak ve Suriye'deki mevcut DEAŞ karşıtı operasyonu olan Shader Operasyonu'muzu destekleyecek. Ayrıca, bu jetler gerektiğinde mevcut görevlerimizin menzili içerisinde havadan gelebilecek saldırıları da önleyecek."

İngiliz Sky News televizyonu, RAF jetlerinin İsrail'in savunmasında görev aldığını duyurdu.