Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin halkını, 'özgürlükleri ve topraklarını kurtarmak amacıyla verdiği mücadeleyi savunması ve aldığı tutum' nedeniyle 'Kuvâ-yi Milliye'ye benzetti.

İran Genelkurmay Başkanlığı'ndan AKINCI açıklaması: Enkazı bizim İHA'larımız tespit etti İran Genelkurmay Başkanlığı'ndan AKINCI açıklaması: Enkazı bizim İHA'larımız tespit etti

Hamas Hareketi, Erdoğan'ın yaptığı konuşmadan kısa bir süre sonra yazılı açıklama yaptı.

Sputnik'in aktardığına göre, açıklamada, "Kardeş Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin halkına, özgürlük ve topraklarını kurtarma amacıyla verdiği mücadelesindeki tutumlarını çok değerli görüyoruz" ifadelerine yer verildi.

Hamas, "Milli Mücadele sırasında Türkiye’deki Kuvay-ı Milliye ne ise Hamas da işte aynen odur" sözlerini takdirle karşılandıklarını ve bundan gurur duyduklarını belirtti.

Hamas, açıklamasında şu ifadelere yer vedi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cesur açıklamaları ve onurlu duruşları, kardeş Türk halkının tarihi ve özgün konumunu somutlaştırmaktadır. Halkımız, Gazze Şeridi'ndeki insanlarımıza yönelik aldığı tutum ve halkımızın topraklarını özgürleştirme, oraya geri dönüş ve başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlet kurma hakkını destekleme konusunda mücadelesinde, cesur bir ses olarak bu açıklamaları ezberleyecektir."