Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Çarşamba günü savunma ve güvenlik yetkililerinin katıldığı bir toplantıda, "Kuzey Kore rejimi, Rusya ile silah ticareti yaparak uluslararası hukuku ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını açıkça görmezden gelirken, yalnızca kalıtsal totaliter rejimini sürdürmek uğruna ateşten ve sudan geçiyor" dedi.

Ertesi gün Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Yoon'un sözlerini "açıkça önyargılı" olarak nitelendirerek, Kore yarımadasında yükselen tansiyon göz önüne alındığında, özellikle ABD'nin ve Güney Kore ve Japonya da dahil olmak üzere müttefiklerinin "küstah" politikası nedeniyle yorumların özellikle "iğrenç" göründüğünü söyledi.

Seul Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamaya göre, Güney Kore'nin siyasi işlerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Chung Byung-won, Cumartesi günü Büyükelçi Georgy Zinoviev'i çağırarak Moskova'nın Yoon'un sözlerine tepki göstermesinin iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Avrupa'da çiftçi protestoları devam ediyor: Caddeler ateşe verildi! Avrupa'da çiftçi protestoları devam ediyor: Caddeler ateşe verildi!

Bakanlık, yaptığı açıklamada, Bakan Yardımcısı Chung'un Cuma günü Rusya'yı ziyaret eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrei Rudenko ile görüştüğünü ve Pyongyang ile Moskova arasındaki askeri işbirliği konusunda Seul'ün sert tutumunu ilettiğini dile getirdi.

Ayrıca açıklamada, "Chung, liderin sözlerini son derece kaba bir dille eleştirirken Rusya'nın gerçeği görmezden gelmesinin ve Kuzey Kore'yi kayıtsız şartsız korumasının çok üzücü olduğunu söyledi ve bunun Kore-Rusya ilişkilerini daha da kötüleştireceğini vurguladı" denildi.