Sözcü'nün yaptığı habere göre, Google'a "Mustafa Kemal Atatürk" diye yazıp arattığınızda Atatürk’ün fotoğrafı ve "Eski Türkiye Cumhurbaşkanı" ibaresi geliyordu. Dünyanın en fazla kullanılan arama motoru, vatandaşların eleştirileri ve imza kampanyası sonrası hatasından vazgeçti. 

SÖZCÜ, geçen 21 Mayıs'ta Google'a "Mustafa Kemal Atatürk" diye yazıp arattığınızda Atatürk’ün fotoğrafı ve "Eski Türkiye Cumhurbaşkanı" ibaresinin geldiğini ancak George Washington yazınca "ABD’nin kurucusu" yazdığını gündeme getirmişti. 

ABD’nin ilk başkanı George Washington için "ABD'nin kurucusu" diyen Google'ın Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için "Eski Türkiye Cumhurbaşkanı" ifadesini kullanması vatandaşları isyan ettirmişti.

Binlerce Türk vatandaşı da bu durumun düzeltilmesi için sosyal medyada kampanya başlatıp Google'a "Ayıbı düzelt" başvurusu yapmıştı.  

EGM'den tatilcilere dolandırıcılık uyarısı EGM'den tatilcilere dolandırıcılık uyarısı

Vatandaşlar Google'a "Yanlış içerik. Geri bildirim" butonu ile itirazlarını iletti. Sosyal medya üzerinden de çağrıları yapıldı, imza kampanyaları başlatıldı. 

Tepkilerin ardından Google, Mustafa Kemal Atatürk için "Eski Türkiye Cumhurbaşkanı" ibaresini kaldırarak "Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu" ibaresini ekledi. 

Editör: Ömer Faruk Altın