Fransız basınındaki haberlere göre, Hidalgo, 26 Temmuz-11 Ağustos'ta düzenlenecek Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için uygulanması planlanan ancak Paris Emniyet Müdürlüğünce reddedilen Eyfel Kulesi'nin çevresini yayalaştırma projesini, olimpiyatlardan sonra uygulama yönündeki kararlılığını dile getirdi.

Hidalgo, "Olimpiyatlardan sonra Trocadero (meydanı) ağaçlandırılacak, Pont d'Iena Köprüsü yayalaştırılacak ve Champs de Mars'a kadar olan alan yeniden ağaçlandırılacak. Böylece Paris'in merkezinde büyük bir park oluşturulacak" ifadelerini kullandı.

Olimpiyatların ardından Paris Emniyet Müdürlüğünden bu projeyi yeniden değerlendirmesini isteyeceğini bildiren Hidalgo, "Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'ndan sonra Eyfel Kulesi'nin önüne araçlar geri gelmeyecek" açıklamasında bulundu.

Elon Musk’tan Sacks’a 'NATO' desteği: Tamamen doğru Elon Musk’tan Sacks’a 'NATO' desteği: Tamamen doğru

Şubat 2022'de Paris Belediye Meclisinde kabul edilen uygulama, eski Paris Emniyet Müdürü Didier Lallement tarafından "trafiğin engelleneceği ve gecikmelere neden olacağı" gerekçesiyle reddedilmişti.

Iena Köprüsü, Trocadero Meydanı'nı Eyfel Kulesi'ne bağlıyor. Champs de Mars, Eyfel Kulesi'nin karşısında bulunan büyük yeşil alanı oluşturuyor.