Ergen Sağlığı Bilim Dalı Başkanı, 18 Yaş Altı Sigara Bırakma Polikliniği Sorumlusu da olan Doç. Dr. Demet Taş, yaptığı açıklamada, polikliniğin üç yıldır 18 yaş altı hastalara hizmet verdiğini anlattı.

Pandemide hasta kabulü bir miktar kesintiye uğrasa da bugüne kadar 400'den fazla ergene poliklinikte hizmet sunduklarını belirten Taş, "Erişkinlerin yüzde 90'ı 18 yaşından önce sigaraya başlıyor. 18 yaşından önce başlanılan sigara diğer dönemlere göre çok daha kuvvetli bir bağımlılığa sebep oluyor, diğer bağımlılık yapıcı maddelere başlamayı da kolaylaştırıyor. Bunun nedeni o yaş grubunda beyin gelişim sürecinin devam etmesi ve sigaranın beyinde kalıcı değişime yol açması" diye konuştu.

Kız Kulesi yeniden ziyarete açıldı! Kız Kulesi yeniden ziyarete açıldı!

Doç. Dr. Taş, ergenlerde akciğerlerin sigara kullanımı nedeniyle çok daha kısa sürede olumsuz etkilendiğini ve bunu akciğer filmlerinde açıkça gördüklerini vurguladı.

"RİSK ANNE - BABADA BAŞLIYOR"

Astım, diyabet gibi kronik hastalığı bulunan ergenlerde sigaranın durumu daha da kötüleştirdiğinin altını çizen Taş, "18 Yaş Altı Sigara Bırakma Polikliniğimizde hem psikolojik hem de medikal tedaviler uyguluyoruz. Sigara kullanan ergenlerin ne yazık ki büyük bölümünde ailede sigara kullanımı mevcut. Bu nedenle muayenede öncelikle çocukları dışarı çıkarıp aileleri bilgilendiriyoruz ve Erişkin Sigara Bırakma Polikliniğine yönlendiriyoruz. Aileler, çocukları için bir rol model, anne-babada sigara kullanımı varsa çocuğun da buna başlama riski çok artıyor" dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın Alo 171, Alo 182 hatları ve MHRS üzerinden sigara bırakma polikliniklerine randevu alınabildiğini söyleyen Doç. Dr. Taş, şöyle devam etti:

"İnsanlar genelde sigarayı bırakamayacaklarını, bunun çok zor olduğunu düşünüyorlar. Oysa sigara bırakılabilecek bir bağımlılık ve tedavisi mevcut. Sadece azıcık çabayla herkes bunu başarabilir. Sadece tütün ürünleri kullananları değil, elektronik sigara içenleri de polikliniğimize bekliyoruz. Ülkemizde elektronik sigara satışı yasak ancak hem ergenler hem de yetişkinler maalesef bu ürünlere ulaşabiliyor. Elektronik sigarayı denemiş olan ergenlerimizi düzenli kullanıcı olmasa bile polikliniğimize bekliyoruz. Bunun önüne geçmek, özellikle beyince kalıcı değişim olmadan bağımlılığı önlemek çok önemli."