AB'den yeni karar: Dondurulan fonlar geri verilecek AB'den yeni karar: Dondurulan fonlar geri verilecek

Genellikle Florida, Teksas ve ABD'nin diğer güney bölgelerindeki bataklıklarda ve tatlı su nehirlerinde bulunan timsah kapan kaplumbağasının son derece güçlü bir çeneye sahip olduğu biliniyor. 

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, Great Urswick sakinleri bu yaratığı köyün kenarındaki dağ gölünde gördü.

Yaratığın türü tespit edildikten sonra, bölge meclis üyesi Denise Chamberlain onu Barrow'daki Wild Side Veteriner Kliniği'ne götürdü.

Westmorland Gazette'ye konuşan Chamberlain, "Kendisi için oldukça üzgün görünmeye başlamıştı. Yardım alabileceğim bir sürü kuruluşu aradım ama hiçbiri yardımcı olmadı. Herkes bunun bir su kaplumbağası olduğunu düşünüyordu ama öyle değildi" dedi.

Kaplumbağa artık hikayenin "kahramanları" diye tanımlanan yerel veterinerlerin gözetiminde.

Bu hayvanlar, genellikle dinozorlarla karşılaştırılmalarına neden olan ve tarih öncesi bir görünüm veren zırhlı sağlam kabuklarıyla biliniyor.

Diğer kaplumbağa türlerinin aksine olan bu hayvanların gözleri başlarının önünde değil yanlarında bulunuyor ayrıca kuyrukları da uzun ve kalın.

Yaklaşık 45 yıl yaşayan bu kaplumbağalar genellikle 80 ila 100 santimetre uzunluğa kadar büyür ve 70 ila 90 kilogram ağırlığa ulaşır.

Britannica'nın internet sitesine göre, birkaç yüz newtonluk bir kuvvet uygulayabiliyor ve kolayca kemik kırabiliyorlar; ayrıca insan parmaklarını kopardıkları da biliniyor.