Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemizin karşı karşıya kaldığı her türlü baskıya, provokasyona rağmen hızlandırdığı kalkınma, büyüme, güçlenme mücadelesini ancak 19 Mayıs'ın ruhuna, özüne, ilkelerine, ideallerine ve hedeflerine sahip çıkarak sürdürebiliriz." dedi.

Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

EGM'den tatilcilere dolandırıcılık uyarısı EGM'den tatilcilere dolandırıcılık uyarısı

Samsun'da tam 105 yıl önce başlayan ve Milli Mücadele'yi zaferle taçlandıran 19 Mayıs 1919'un, güçlü Türkiye'nin inşasında ilk tuğlanın konulduğu tarih olduğunu belirten Erdoğan, "Bu tarih, milletimizin düşman işgaline karşı ülkemizin her köşesinden yükselen istiklal ve istikbal ruhunun kıvılcımı olmuştur. Milletimizin esarete karşı direnişini ortaya koyarak topyekun bir varoluş mücadelesini başlattığı bu sürecin devamında ya istiklal ya ölüm nidalarıyla vücut bulan varlık-yokluk mücadelesi başlamıştır. Samsun'da yanan istiklal meşalesi, Amasya, Erzurum, Sivas ve ardından Ankara ile tüm Anadolu'ya yayılmıştır." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs ruhunun, bu milletin en büyük varlığı, en büyük sermayesi olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

Zorluklara karşı durmanın, azimle inançla kararlılıkla hep beraber mücadele etmenin anlamı bu ruhta gizlidir. Ülkemizin karşı karşıya kaldığı her türlü baskıya, provokasyona rağmen hızlandırdığı kalkınma, büyüme, güçlenme mücadelesini ancak 19 Mayıs'ın ruhuna, özüne, ilkelerine, ideallerine ve hedeflerine sahip çıkarak sürdürebiliriz. Yeni Türkiye Yüzyılı'nın neferleri olan sizler böyle bir bilinç ve özgüvenle tarihinize, bugününüze sahip çıkıp birbirinizle kenetlenin, birbirinizle kardeşlik hukukunuzu geliştirin. Siz gençlerimizin ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın bütün kahramanlarını bir kez daha saygıyla anıyorum.

Erdoğan: Siyasetin ve bürokrasinin kapılarını gençlere açarak, onları her alanda destekliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen Sporcu ve Gençlik Temsilcileriyle Buluşma Programı'na katıldı.

Programda Yücel Arzen Hacıoğulları tarafından bestelenen 19 Mayıs marşı ilk kez seslendirildi

Erdoğan, programdaki konuşmasında şunları söyledi:

Sevgili gençler, kıymetli sporcularımız sizleri muhabbetle selamlıyorum. Tüm genç kardeşlerime sevgilerimi, saygılarımı gönderiyorum. 19 Mayıs vesilesi ile sizlerle olmanın, sizlerin heyecanının taşımamın bahtiyarlığı sözlerle ifade edilemez. Türk gençliğini temsilen siyasette bilimde, müzikte gurur kaynağı olan gençlerimiz de bulunuyor. Her birinize bizlere yaşattığınız mutluluklar için teşekkür ediyorum. Rabbim ayağınıza taş değdirmesin. Bu topraklarda mücadele halindeyiz.

“Hür ve bağımsız yaşama kararlılığının sembolüdür”

Tüm dünyaya Çanakkale Geçilmez dedirttiğimiz destanın kahramanı gençlerden oluşuyordu. Gençler milli mücadelenin de ön saftaki neferleri oldu. İstiklal Meşalesi gençlerin omuzlarında Anadolu'ya yayıldı. 19 Mayıs hür ve bağımsız yaşama kararlılığının sembolüdür. 19 Mayıs esarete karşı özgürlüğün sembolüdür. 19 Mayıs Türkiye'nin kuruluş milletimizin kurtuluş mücadelesine dönüşmüştür.

Kurtuluş savaşımızın baş komutanı Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygıyla anıyorum. 19 Mayıs'ın gençlerimizin bayramı olması tesadüf eseri değildir. 19 Mayıs siz gençler için umut kaynağı olmuştur. Ülkemizin kalkınma ilerleme çabalarının merkezinde yine gençlerimiz önemli yere sahip. Askerlerimizin, polislerimizin çoğu sizin yaşlarınızdaki gençlerden oluşuyor. Milli savaş uçağımız Kaan'ın geliştirilmesinde, hava araçlarımızın üretiminde gençler öncü roller üstleniyor. Gençlerimiz daha fazla ön plana çıkıyor ve adından söz ettiriyor. Parlamentoda, belediye yönetimlerinde eskiye kıyasla daha çok genç arkadaşlarımız var. Teknofest gençliği hayatın her alanında gümbür gümbür gelmektedir. Bundan iftihar ediyoruz.

“Spora ve sporcuya sahip çıkıyoruz”

Seçilme yaşını 30'den 25'e sonra da 18'e düşürdük. Siyasetin, bürokrasinin kapılarını gençlere açarak gençlerimize en büyük yatırımları yaparak her alanda gençlerimizi destekliyoruz, tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Dünyada yıldızı giderek parlayan Türkiye'nin spordaki çıtasını yükseltmesinden memnuniyet duyuyoruz. Yeni spor dallarında kürsüye çıkmaya başladık. Sporcularımız artık madalyasız dönmüyor. Kürsüyü domine etmeye başladık. Başarılarının yanında centilmenlikleri ile de takdir kazanıyor.

Spora ve sporcuya sahip çıkıyoruz. Olimpiyatlarda yakalanan ivmeyi devam ettirdiler. Sporcularımıza güveniyorum. Sizlerden göğsümüzü kabartacak güzel haberler bekliyorum. Tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum.