CHP'den yapılan açıklamaya göre, Şahbaz, Simav ve Tavşanlı ilçeleri arasında planlanan altın madeni işletmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

İYİ Parti'de başkan adaylıklarının ardından istifa! İYİ Parti'de başkan adaylıklarının ardından istifa!

Siyanür kullanımıyla altın madeni çıkarma faaliyetlerinin bölgedeki doğal dengeyi yok edeceğini savunan Şahbaz, deprem riski taşıyan ve birinci derece deprem bölgesinde bulunan tesisin, telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabileceğine dikkati çekti.

Maden tesisinin inşa edileceği ve atıkların depolanmasının planlandığı Gökçeören Deresi'nin fay hattı üzerinde yer aldığını aktaran Şahbaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Simav ve Tavşanlı ilçelerimiz arasında Eğrigöz Dağı eteklerinde siyanürle üretim yapacak altın madeni işletmesi kurulma çalışmaları başlamıştır. Bu alan, yakın dönemde 5 ile 7,2 büyüklüğünde depremler üretmiş. Atıkların toplandığı havuzların yıkılması ve ağır metallerin boşalması an meselesidir. Bölge aynı zamanda milyonlarca insanımızın yaşadığı Susurluk havzasının su kaynağıdır. Maden tesisi kurulduğunda bölgedeki suyun önemli kısmı işletme için kullanılacak, yapılacak patlatmalarla yer altı suları kaybolacaktır. Altın elde etmek için yapılacak işlemler sonrasında arsenik, kobalt, nikel, kurşun, kadmiyum gibi bitki, hayvan ve insanlar için çok zehirli ağır metaller suya karışacaktır."

Maden projesinin iptali için yürüttükleri yargı süreçleri hakkında bilgi veren Şahbaz, "Biz yaşamı savunmaya, ormanlarımızı, topraklarımızı, sularımızı savunmaya devam edeceğiz. Avukat arkadaşlarımızla davayı Anayasa Mahkemesi'ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyarak mücadelemize devam edeceğiz" ifadesini kullandı.