CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, "Milli irade deyip duruyorsunuz, resmen Yargıtay milli iradenin ırzına geçmiştir, Meclis Başkanı’na, Anayasa Mahkemesi’ne, milletvekillerine ayar vermiştir. Bu parlamentoya 1920'de düşman kuvvetleri, 2015'te FETÖ ayar veremedi, bugün Yargıtay ayar verdi. Bu bir darbe girişimidir. Adalet Bakanlığı yapan birinin bunu okuması utanç durumudur” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun CHP’li üyeleri, bugün komisyonda yapılacak Türkiye Varlık Fonu Yönetim Anonim Şirketi ile Türkiye Varlık Fonu'nun (TVF) 2022 Yılı Mali Tabloları ve Faaliyetleri ile İlgili Denetim Raporları ile ilgili görüşmeler öncesinde Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi kararını protesto etti. Komisyon üyesi milletvekilleri masalarına "Hukuka Darbe", "Anayasaya Darbe", "Milli İradeye Darbe" yazılı dövizler bıraktı.

TVF yöneticilerinin sunumuna geçilmeden önce CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, usule ilişkin söz alarak ilgili hesapların Plan ve Bütçe Komisyonu'na 3 ay gecikmeli geldiğini, kendilerine ise raporların 3 gün önce ulaştırıldığını bu nedenle incelemek için yeterli vakitlerinin olmadığını söyledi. Türeli, "Bizim iki gün içinde nasıl denetim yetkisini kullanmamız bekleniyor, böyle gayrıresmi iş olur mu? Biz teknik bir denetim yapmıyoruz ama bizim yaptığımız hukuki, siyasi ve ekonomik bir denetim. Böyle bir denetim yaptığımızda bizim karşımızda bürokrat arkadaşlar değil yönetim kurulu üyeleri bulunmalıydı. Gerçekten bunun üzerine konuşacaksak, fikirlerimiz alınacaksa o zaman bunu belli bir süre sonra yeniden görüşelim ve yönetim kurulu üyeleri burada hazır bulunsun" dedi.

Erdoğan, Bulgar mevkidaşı Radev'le bir araya geldi Erdoğan, Bulgar mevkidaşı Radev'le bir araya geldi

TBMM Genel Kurulu'nda 30 Ocak'ta okunan karar ile Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösteren Türeli, "Yapılması gereken parlamentonun seçilmiş milletvekiline sahip çıkmasıdır" diye konuştu.

"ANAYASA'NIN BİR SAYFASINI BİZ YIRTTIK ATTIK"

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu da Can Atalay uygulaması için şunları söyledi:

"Anayasa, TBMM çatısı altında, milletvekilleri tarafından askıya alındı. Sizler 2 gün önce Can Atalay'ın milletvekilliğini ortadan kaldırdınız, tüm ikazlarımıza, haykırışlarımıza rağmen bu yapıldı, bundan utanılması lazım. Yargıtay bir kalkışma içerisine girdi, sizler de buna ayak uydurdunuz, taraf oldunuz. Anayasa hükmü orada dururken, Can Atalay'ın milletvekilliğini düşürdünüz, ben bundan hicap duyuyorum, sizin de bundan hicap duymanız lazım. Anayasanın bir sayfasını biz yırttık attık, bundan sonra diğer sayfaların hükmü yoktur. Yeni bir anayasanın kılıfı bu olamaz. Önce mevcut anayasayı uygulayacaksın sonra yeni bir anayasa diyeceksin. Bu zihniyetle anayasa yapılmaz."

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı da ilgili karara ilişkin şöyle konuştu:

"Bunu onaylayanlarla karşı karşıya oturmaktan utanıyorum. Biz anayasaya bağlı bir hukuk devleti değil miyiz? Buna rağmen belirlenmiş bir TBMM Başkanının bu açıklamayı yapması Türkiye Cumhuriyeti'nin onuruna yapılmış bir darbedir, bunu kabul etmemiz lazım."

"YARIN TARİHE 30 OCAK BİR DARBE GİRİŞİMİ OLARAK GEÇECEKTİR"

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da şunları dile getirdi:

"Hepimizin bu anayasaya saygı göstermesi gerekiyor. Anayasa Madde 16,1 Plan Bütçe Komisyonunu tanımlıyor, Mehmet Muş orada oturmasını anayasadan alıyor, o yüzden Mehmet Muş'u tanımıyoruz biz. Burada oturan AKP, MHP ve muhalefet milletvekillerinin kaynağı bu anayasadır. Milli irade deyip duruyorsunuz, resmen Yargıtay milli iradenin ırzına geçmiştir, Meclis Başkanı’na ayar vermiştir, Anayasa Mahkemesi’ne, milletvekillerine ayar vermiştir. Bu parlamentoya 1920'de düşman kuvvetleri, 2015'te FETÖ ayar veremedi, bugün Yargıtay ayar verdi. Bu bir darbe girişimidir. Adalet Bakanlığı yapan birinin bunu okuması utanç durumudur. Yarın cumhurbaşkanlığı makamında oturan cumhurbaşkanını tanımama hakkı veriyor bize, onun kaynağı da bu anayasadır. Bir memlekette anayasa, hukuk yoksa orası terör devletine dönüşür. Size verilen talimatlarla kaldırmış olduğunuz parmaklarla anayasayı yok saydınız. Siz FETÖ'den daha kötü bir şey yaptınız; FETÖ silahla, siz parmaklarınızla darbe girişimi yaptınız. Yarın tarihe 30 Ocak bir darbe girişimi olarak geçecektir, buna el kaldıranlar da tarihe geçecektir."