Amerikan havacılık şirketi Boeing, son zamanlarda ürettiği uçaklardaki arızalar nedeniyle gündeme geliyordu. Ocak ayının başında, bir Boeing 737 Max’in acil çıkış kapısı kalkıştan kısa bir süre sonra gövdesinden kopmuştu. Sonrasında birçok havayolu şirketi Boeing kullanımını askıya almıştı.

Boeing’in eski çalışanı John Barnett, emekli olduktan sonra şirkete karşı uzun süredir devam eden bir dava başlatmıştı.

32 yıl boyunca Boeing’de çalışan Barnett, 2019’da BBC’ye, baskı altındaki işçilerin üretim hattındaki uçaklara kasıtlı olarak standartların altında parçalar taktığını söylemişti.

Ayrıca oksijen sistemlerinde ciddi sorunlar ortaya çıktığını, bunun da acil durumlarda dört solunum maskesinden birinin çalışmayacağı anlamına gelebileceğini belirten Barnett, şu ifadelere yer vermişti:

İran'da uçuşlar askıya alındı İran'da uçuşlar askıya alındı

"İnşa süreçleri aceleye getirildi. Bu güvenliğin tehlikeye atılması anlamına geliyor. İşçiler prosedürleri takip edemedi. Bu da parçaların kaybolmasına yol açtı. Bazı durumlarda standartların altındaki parçalar hurda kutularından çıkarıldı ve üretim hattındaki gecikmeleri önlemek için inşa edilen uçaklara takıldı. Acil durum oksijen sistemleri üzerinde yapılan testler yüzde 25’lik bir başarısızlık oranı gösterdi."

John Barnett, yöneticileri endişeleri konusunda uyardığını ancak herhangi bir önlem alınmadığını kaydetmişti.

Boeing iddiaları yalanlasa da ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından 2017’de yapılan bir incelemede Barnett’in bazı iddiaları doğrulandı. FAA, Boeing'e ‘önlem alma’ talimatı vermişti.

"OTOPARKTA ÖLÜ BULUNDU"

Cumartesi günü Barnett’in davayla ilgili ifade vermesi gerekiyordu. Kendisi gelmeyince Barnett’in otelinde inceleme yapıldı.

BBC’nin haberine göre inceleme sonucunda Barnett otelin otoparkındaki kamyonunda ölü bulundu.

Boeing, Barnett’in vefatından üzüntü duyduğunu belirtti.

Barnett’in ölümü Boeing’in ve ana tedarikçi Spirit Aerosystems’in üretim standartlarının yoğun biçimde incelendiği sırada meydana geldi.

62 yaşındaki Barnett’in ‘kendi kendine verdiği’ bir yara nedeniyle öldüğü ve polisin soruşturma başlattığı belirtildi.