ABD Adalet Bakanlığı (DOJ),  kripto borsası Binance’in kurucusu Changpeng Zhao için istenen cezayı duyurdu.

Dün yapılan açıklamada Binance'in kurucusu ve eski CEO'sunun federal yaptırımları atladığı ve kara para aklama yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 36 ay hapis yatması gerektiği bildirildi.

Adalet Bakanlığı, geçen yıl Kasım ayında suçlamalar yönelttiği CZ için hapis cezası talebiyle birlikte tutuksuz yargılama için 50 milyon dolarlık bir kefaret bedeli belirlemişti.

ABD DOJ tarafından iletilen notta şu ifadelere yer verilmişti:

“Bu davada verilecek ceza sadece Changpeng Zhao'ya değil tüm dünyaya bir mesaj olacaktır. Zhao, ABD yasalarını ihlal ederek büyük bir kazanım elde etmiştir. Bu ihlalin bedeli, Zhao'yu suç teşkil eden eylemlerinden dolayı etkili bir şekilde cezalandırmak ve ABD yasalarını ihlal ederek servet ve iş imparatorlukları kurmak isteyen başka kimseleri de caydırmak için önemli olacaktır."

CZ, Kasım ayındaki suçlamaların ardından yapılan anlaşma gereği 18 aya kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalmıştı. Ancak DOJ, dünkü başvurusunda Zhao’nun suçunun büyüklüğü ve sonuçlarının daha büyük olduğu gerekçesini öne sürerek hapis cezası talebinde artırıma gittiklerini bildirdi.

DURUŞMA 30 NİSAN'DA

Zhao’nun avukatları, geçen yıl 50 milyon dolarlık para cezasını kabul ederken 18 aya kadar verilecek olan hapis cezasına itiraz etmeyecekleri yönünde bir karar almıştı. Diğer yandan CZ’nin davasının Şubat ayında sonuçlanması gerekiyordu. Ancak duruşma, karşılıklı mutabakata varılarak 30 Nisan tarihine ertelendi.

Schengen vizesi krizi: Türkiye'ye en fazla vize reddi veren ülkeler Schengen vizesi krizi: Türkiye'ye en fazla vize reddi veren ülkeler

Bununla birlikte savcılık, Zhao’nun kaçma şüphesi olduğunu öne sürerek dava tarihine kadar ABD’de kalmasını talep etti ve bu talep mahkeme tarafından kabul edildi. Zhao’nun suçlamaları kabul etmesiyle birlikte şirketi Binance de benzer bir karar alırken 4,3 milyar dolarlık büyük bir para cezası ödemeye razı oldu. Ayrıca dünyanın en büyük kripto borsası, mahkeme tarafından atanan bir gözlemciye düzenli olarak rapor vermeyi de kabul etti.