İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi, Beypazarı marka sodalarda aşırı bor tespit edildiğini belirterek, 'ürünün tüketilmesi sağlıkta risk oluşturuyor' şeklinde uyarıda bulundu.

Kamyonetin arkasındaki atlar görenleri şaşkına çevirdi Kamyonetin arkasındaki atlar görenleri şaşkına çevirdi

Sodanın İsviçre'deki dağıtımcısı BAK-SAN GmbH'nin ürünü derhal satıştan çektiği ve geri çağırma işlemlerini başlattığı bildirildi.

Yaşanan durum sonrası Beypazarı, konuya ilişkin bir açıklama yayımladı.

Marketing Türkiye'ye konuşan bir Beypazarı yetkilisi tarafından yapılan açıklamada, "İsviçre’de yapılan analizlerde Beypazarı maden sularındaki bor minerali miktarının en fazla değeri ‘1’ olması gerekirken ‘2’ olarak tespit edildiği, bununsa sağlık açısından son derece tehlikeli olduğu söyleniyor. Açıkçası böyle bir kanıya nasıl vardıklarını bilmiyoruz. Öyle ki bugün sağlıklı yaşam için insanlar bor minerali takviye gıdaları tüketiyor. Kemik erimesini durdurmak için her bir kapsülünde 3mg bor olan takviye gıdalar var. Kaldı ki, İsviçre 1’e 2 oranını tehlikeli olarak belirlerken, AB üye ülkelerinde mevzuat oranı 1’e 5. Amerika’dan Avustralya’ya, Hollanda’dan Belçika’ya pek çok ülkeye ürün gönderen bir marka olarak İsviçre’ye de 7 yıldır ürünlerimizi gönderiyoruz" ifadelerine yer verildi.

Yurt dışına gönderdikleri ürünler için de bor ölçümü yaptıklarını, bunun 2022 yılında 0,33, 2023 yılında ise 1 olarak ölçümlendiğini belirten yetkili, İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veteriner İşleri Dairesi tarafından yapılan ölçümün musluk suyu ile aynı kriterlere sahip olabileceğini ve bu haberlerin maksatlı olarak çıkarılmış olabileceğini savundu.