DEM Parti'den İstanbul için aday olacağı konuşulan Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, resmi adaylık başvurusu yaptı.

Demirtaş'ın adaylığını DEM Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki, doğruladı.

Demirtaş, İBB başkanlığına aday olacağı iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, "İstanbul adaylığı için, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) bize bir öneri gelmedi ama halk ister, partimiz de uygun görürse, demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz. Birilerine kazandırmak veya kaybettirmek için değil, İstanbul’da kazanmak için yarışa gireriz ve iddialı oluruz" ifadelerini kullanmıştı.

İYİ Parti'den CHP ile ittifak açıklaması İYİ Parti'den CHP ile ittifak açıklaması

Demirtaş'ın adaylık açıklamasından sonra DEM Parti'den konu hakkında ilk değerlendirmeyi yapan DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli ise, "Bölgede ön seçim yaptık. Batıda bir aday havuzu oluşuyor. Komisyonumuz bütün aday başvurularını alıp ve hem merkezi hem yerel komisyonlarımızda hem MYK'mizde hem PM'de değerlendirmelerimiz olacak. Tabii ki Başak Hanım'ın başvurması bizi sevindirici bir şey. Biz bu havuza herkesin başvurmasını istiyoruz ama tabii ki değerlendirmeyi komisyonlarımız ve MYK yapacaktır" dedi.