Elazığ maden ocağında göçük: 3 işçi kurtarıldı, 1 işçiyi kurtarma çalışmaları sürüyor Elazığ maden ocağında göçük: 3 işçi kurtarıldı, 1 işçiyi kurtarma çalışmaları sürüyor

Bakanlığı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Buna göre B sınıfı sürücü belgesi olanlar, kopma halinde A1 sınıfı sürücü belgesi içeriyor, motor hacmi 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek.

Milliyet'in aktardığı bilgilere göre deneyim bakımından en az 2 yıl B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak, gereken sağlık şartlarını sürdürme ve kayıtlı direksiyon eğitimini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olunması gerekiyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikayai yaptığı paylaşımdan yeni düzenlemeyi detaylandırdı.

Yapılan düzenleme yalnızca şahsi kullanım için geçerli olacak, ticari faaliyette kullanılan motosikletler bu uygulamanın haricinde tutulacak.

İçişleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlarının birlikte yürütüleceği yönetmeliğe ilişkin şunlar kaydedildi:

"Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenir, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler. Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da 2918 sayılı Kanuna istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilir. Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer."