Van'ın Ertuş aşiretinin lideri İskender Ertuş, 2002’de AK Parti’ye, 2015’te HDP’ye 2016’da yeniden AK Parti’ye, 2022’de CHP’ye, 2024’te bir kez daha AK Parti’ye geçti.
Ertuş'un bugüne kadarki rozetlerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş taktı.
22 yılda 5 kez parti değiştiren Ertuş'un siyaset süreci şu şekilde:
1989-2002
Süleyman Demirel ve Tansu Çiller’in DYP Genel Başkanlığı döneminde 3 dönem Van Başkale Belediye Başkanlığı yapan İskender Ertuş, 2002’de yeni kurulan AK Parti’ye katıldı.
2015
AK Parti hükümetinin çözüm sürecini başlattığı dönem, İskender Ertuş HDP’nin yolunu tuttu. AK Parti’den HDP’ye geçen İskender Ertuş’un rozetini Selahattin Demirtaş taktı. Ertuş, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi HDP’ye milletvekilliği aday adayı başvurusu yaptı ama olmadı.
2016
15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminin ardından HDP’den ayrılarak AK Parti’ye dönen Ertuş'un parti rozetini de bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan taktı. 24 Haziran 2018’deki erken seçimlerde Van Milletvekili aday adaylığı başvurusu yapan Ertuş, listeye giremedi.
2022
Ertuş bu kez rotasını CHP’ye çevirdi. CHP’den Van milletvekili olmak için aday adaylığı başvurusu yapan Ertuş, yine listede yer bulamadı. AK Parti’den CHP’ye transfer olan İskender Ertuş’un rozetini Kemal Kılıçdaroğlu taktı.
2024
AK Parti Başkale İlçe Başkanı Muğdat Saruhan, Ertuş’un AK Parti’ye üçüncü kez döndüğünü sosyal medyadan duyurdu. Ertuş, AK Parti’ye 1840 üye ile beraber katıldı.