Türk havayolu şirketi Southwind Airlines'ın AB ülkeleri semalarında uçması yasaklandı.

Sputnik'in aktardığına göre, Temmuz 2014'te yürürlüğe giren Rusya karşıtı yaptırımlara ilişkin düzenleme uyarınca getirilen yasak kapsamında, Southwind Airlines, Rusya ve Türkiye arasındaki uçuşlarda AB ülkelerinin semalarından geçemeyecek.

New Mexico'da OHAL ilan edildi New Mexico'da OHAL ilan edildi

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), konuya ilişkin bir açıklama yaparak Southwind Airlines'ın Antalya-Kaliningrad uçuşlarının iptal edildiğini belirtti.

ATOR'dan yapılan açıklamada, "Southwind'e yönelik AB semalarında uçuş yasağı nedeniyle Antalya'dan Kaliningrad'a uçuş programı iptal edilmiştir. Tur operatörü Pegas Touristik'in verdiği bilgiye göre, bu charter uçuşlarda düzenlenen turları satın alan turistlere eksiksiz para iadesi veya Moskova ya da St.Petersburg aktarmalı uçuş önerilecektir. Seçim turistlerindir" ifadelerine yer verildi.

Southwind Airlines, Rusya'nın Ukrayna ve Donbass'ta özel askeri harekata başlamasıyla birlikte Batı'nın yaptırımlarını sıkılaştırması üzerine Nisan 2022'de Rusya pazarının boş kalmaması ve bu ülkeden Türkiye'ye turist akışının kesilmemesi amacıyla kuruldu. Şirketin merkezi Antalya'da bulunuyor.