Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, aralarında Türkiye vatandaşlarının da bulunduğu 35 bin gence ücretsiz Avrupa turu fırsatı sunacak.

“DiscoverEU” programı kapsamında trenle yapılacak olan tur için için başvurular dün başladı. Başvuru süresi, 30 Nisan Salı günü TSİ 13.00’te sona erecek.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, Tur için, 1 Temmuz 2005-30 Haziran 2006 tarihleri arasında doğan AB üyesi ülke vatandaşları ile Türkiye, İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan’dan gençler başvurabilecek.

Başvuru sonucu tura katılma hakkı elde eden gençler, 1 Temmuz 2024 ile 30 Eylül 2025 arasında, 30 gün boyunca trenle Avrupa’nın birçok kentini ücretsiz dolaşabilecek.

Gençler, gittikleri ülkelerde toplu taşıma, kültürel etkinlikler, konaklama, yemek, spor ve diğer alanlarda 40 binden fazla indirim olanağı sunan bir indirim kartına da sahip olacak.

NEREDEN BAŞVURU YAPILIR?

Başvurular, “Avrupa Gençlik Portalı” (European Youth Portal) üzerinden yapılacak. AB ile ilgili toplam altı sorunun bulunduğu bir testi yanıtlayan gençler, başvuru hakkı elde edecek.

Gençler, tek başlarına seyahat edebilecekleri gibi, başvuruya uygunluk sağlayan dört arkadaşıyla da programa katılabilecek.

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik: Bosna Hersek sona erdi, daha doğrusu ona yemin edenler tarafından sona erdirildi Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik: Bosna Hersek sona erdi, daha doğrusu ona yemin edenler tarafından sona erdirildi

Testi doğru yanıtlayan gençlerden 35 bini trenle ücretsiz Avrupa seyahati kazanacak.

Tura katılma hakkı elde eden gençler, AB ülkelerinin tümü de dahil, istedikleri rotayı belirleyebilecek.