İngiltere'de onaylanan yeni tasarı ile 1 Ocak 2009’dan sonra doğanlar ömür boyu sigara kullanamayacak.

Sputnik'in aktardığına göre, yasa tasarısı Avam Kamarası'nda 383 milletvekilinin onayıyla ve 67 milletvekili karşı oy kullanması ile onaylanan yasada bu yıl 15 yaşına giren çocuklar, hayatları boyunca sigara alamayacak. Yeni yasaya göre şu anda 18 olan yasal sigara satış yaşı her yıl bir yıl artacak.

Milletvekilleri, hükümetin 'dumansız bir nesil' yaratma ve sigaraya bağlı ölümlerin sayısını azaltma planlarını desteklemek üzere oy kullandı.

Hindistan Başbakanı Modi: Bu nedenle kendimi tamamen Tanrı'ya adadım Hindistan Başbakanı Modi: Bu nedenle kendimi tamamen Tanrı'ya adadım

Daha önce Başbakan Rishi Sunak, konuşmasında İngiliz parlamentosunda, gençlere sigara satışının yasaklanmasına yönelik yasanın oylamaya sunulacağını kaydederek, sigara satın alma yaşının her yıl bir yıl yükseltileceğini, böylelikle daha genç bir neslin 'sigarasız' büyüyebileceğini dile getirmişti.

İktidardaki Muhafazakarlar arasında bazı vekiller bu yasaya 'işlemeyeceği' düşüncesiyle karşı çıkıyordu. Nitekim eski Başbakan Boris Johnson, yasa için 'delice' ifadesini kullanmayı seçmişti.

Johnson sonrası başbakanlık koltuğuna oturan ve ülkenin en kısa süre başbakanlık yapan ismi olan Liz Truss ise yasanın 'özgürlük karşıtı' olduğunu savunmuştu.