İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 'Nitelikli dolandırıcılık', 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurma' ve 'Suçtan elde edilen mal varlığı değerlerini aklama' suçlarına yönelik Adana merkezli 20 ilde 'Sibergöz-23' operasyonları düzenlendiğini belirtti.

Buna göre; mobil uygulamalar ve sabit telefon numaraları üzerinden iletişime geçen şüphelilerin, sahte yatırım uygulamaları üzerinden gerçek olmayan kazançları gösterip, vatandaşlardan para talep ederek haksız kazanç sağladığı belirlendi. Şüphelilerin hesaplarında yaklaşık 1 milyar TL hesap hareketliliği bulunduğu tespit edildi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüklerince yürütülen operasyonda 146 şüpheli yakalandı. Operasyonlarda 2 tabanca, 2 pompalı av tüfeği, 35 kripto varlık madenciliği cihazı, 2 milyon 596 bin TL ve çok miktarda altın, döviz ile çok sayıda dijital materyale el konuldu. Ayrıca yaklaşık 300 milyon TL değerinde taşınır ve taşınmaz mal varlığına el konulmak üzere adli işlem başlatıldı.

Denizli’de feci kaza: Motosikletle çarpışıp köprüden uçtu Denizli’de feci kaza: Motosikletle çarpışıp köprüden uçtu

Operasyonlara katılan ekipleri tebrik eden Yerlikaya, "Bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanların enselerindeyiz. Onlara asla göz açtırmayacağız" dedi.