Sıcaklıkların artması ve yaz sezonuyla birlikte klima kullanımı arttıkça, bronşit ve zatürre vakalarının da hızla yükseldiği gözlemleniyor. Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Özkaya, otel ve tatil köylerinde klima maruziyetine bağlı hastalıkların arttığını ve en çok etkilenenlerin çocuklar olduğunu belirtiyor. Özellikle Legionella bakterisinin klimalardan üremesi sonucu ortaya çıkan Lejyoner hastalığının, çocuklarda COVID-19'a oranla daha fazla zatürreye neden olduğunu ifade ediyor. Prof. Dr. Özkaya, klima kullanımında dikkatli olunması gerektiğini ve kronik hastalığı olan kişilerin bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini vurguluyor.

Bakan Bak: Olimpiyatta bayrağımızı Busenaz Sürmeneli ve Mete Gazoz taşıyacak Bakan Bak: Olimpiyatta bayrağımızı Busenaz Sürmeneli ve Mete Gazoz taşıyacak

Prof. Dr. Özkaya'ya göre, otel ve tatil köylerinde konaklayan kişiler arasında "beni klima çarptı" diyenlerin neredeyse yarısında bronşit ve zatürre vakaları saptanmış durumda. Özellikle çocuk yaş grubunda ciddi sayıda, daha önce görülmemiş derecede bronşit ve zatürre vakaları artmış durumda. Legionella bakterisinin, çocuk yaş grubunda COVID-19’a oranla çok daha fazla zatürreye neden olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, Legionella pneumophila isimli bakterinin klimalardan üremesi sonucu hastalığın ortaya çıktığı ve kronik rahatsızlığı olanlarda ölümcül olabileceği ifade ediliyor. Bakteri genellikle ılık sularda kolaylıkla çoğalabiliyor ve kirlenmiş su dağıtım sistemleri yoluyla yayılabiliyor. Kontamine suların bulunduğu sauna, hamam veya kaplıca havuzlarından çıkan buhar damlacıklarının solunması ile bakteri akciğerlere ulaşabiliyor. Prof. Dr. Özkaya, kişiden kişiye yayılımın söz konusu olmadığını belirtiyor.

Sonuç olarak, yaz sezonunda artan klima kullanımı nedeniyle özellikle çocuklar ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin daha dikkatli olmaları ve klima maruziyetine karşı önlemler almaları gerektiği vurgulanıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ