CHP'den 10 maddelik çağrı: Esad yönetimi ile normalleşme süreci sürdürülmelidir CHP'den 10 maddelik çağrı: Esad yönetimi ile normalleşme süreci sürdürülmelidir

Milletvekili sayısıyla ilgili tartışmalar zaman zaman gündeme geliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) bulunan 600 milletvekilinin fazla olduğunu savunan birçok kişi bulunuyor. Bu konuyla ilgili olarak CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, dikkat çeken bir öneri sundu.

'TBMM Genel Kurul Salonu'na Sığamaz Hale Geldik'

CHP'li Erol, milletvekillerinin TBMM Genel Kurul Salonu’na sığamaz hale geldiğini belirtti. Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuşan Erol, milletvekili maaşları yerine vekil sayısının tartışılması gerektiğini söyledi. Erol, 450 milletvekilinin yeterli olacağını belirtti.

66790F6B78Ca0505 W1200Xh855

Gürsel Erol'un Açıklamaları

"Milletvekillerinin maaşını tartışmak yerine bugün parlamentoda 600 milletvekili niye var onu tartışmak lazım. Geçmiş dönemde 450’ydi, Turgut Özal döneminde 550 oldu. AK Parti iktidarları döneminde 600 oldu. Genel Kurul’da giriş kapılarının önüne kadar oturma koltukları var, milletvekillerini sığdırmak için. Niye 600 milletvekili? 450 milletvekili bu ülkeye yetmez mi, niye yetmesin? Milletvekili sayısının değiştirilmesi, azaltmaya gidilmesi lazım."

Gürsel Erol'un bu önerisi, TBMM'nin verimli çalışması ve temsil oranlarının dengesi açısından önemli bir tartışma konusu oluşturuyor.

Editör: Duha Sena Oskay