Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi kapsamında dün Kazakistan’ın başkenti Astana'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü ve Ukrayna konusunda arabuluculuk yapmayı teklif etti. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Putin'e, Rusya ve Ukrayna arasında iki tarafın da kabul edeceği bir barışın mümkün olduğunu söyleyerek Türkiye'nin arabuluculuk yapabileceğini belirtti.

Kremlin'den bu teklifle ilgili net bir yanıt geldi. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Erdoğan'ın arabuluculuk yapıp yapmayacağıyla ilgili soruya, "Hayır, bu imkansız" yanıtını verdi. Rus Tass haber ajansı, Kremlin'in itirazının gerekçeleriyle ilgili ayrıntı vermedi.

ABD'de güncel anket sonuçları: Salıncak eyaletlerden Trump'a destek ABD'de güncel anket sonuçları: Salıncak eyaletlerden Trump'a destek

Türkiye, Şubat 2022'de başlayan savaş sonrasında Rusya ve Ukrayna arasında bir yıl kadar yürürlükte kalan tahıl koridoru anlaşmasının imzalanmasında arabuluculuk görevi üstlenmişti. İki ülke arasında Türkiye'de barış görüşmeleri de düzenlenmiş, ancak bu girişimler sonuçsuz kalmıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ